Ekonomi

Az önce karar çıktı! Evlilik emekliği geliyor, uzun evliliği olanlar yaşadı! 20-25 yıl evli kalanlara devlet 5000 TL emekli maaşı bağlayacak

Uzun yıllardır evli olanlara şaşırtan müjde! Karar az önce çıktı. 20-25 yıl evli kalanlara emeklilik hakkı veriliyor. 2023’te 5000 TL maaş bağlanacak.

Az önce karar çıktı! Evlilik emekliği geliyor, uzun evliliği olanlar yaşadı! 20-25 yıl evli kalanlara devlet 5000 TL emekli maaşı bağlayacak. 25 yıl ve evli olan 50 yaşından küçük kadınlara Müjdeli Haber geldi. Eğer Sigorta primini ödenmediği için Emekli değilseniz devlet sizi doğrudan emekli edecek. Peki, 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik hakkın nasıl verilecek? 25 yıldır evli olan kadınların emekli olma hakkı var mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu kanunlarına göre 2008 yılından sonra çalışma hayatına başlayan kadınların emekli olabilmesi için 20 yıl hizmet süresi ve 7200 gün prim gün sayısını doldurmuş olmaları gerekiyor. Ancak belirli sebeplerden dolayı ev hanımı olan kadınlar ne yazık ki emekli olabilme imkânına sahip olmuyor. Fakat devlet 25 yıldır evli olan ve ev hanımı olan kadınlara Müjdeli haberi verdi. 2023 yılında ev hanımlarına da emeklilik hakkı geliyor. Peki, 25 yıldır evli olan kadınlar nasıl emekli olur?

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMİ ÖDEYEREK EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Bildiğiniz üzere emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar arasında Öncelikle sigortalı bir işe girerek çalışmak yani sigorta primi ödemek şartı aranıyor. Ancak çalışmayan kadınlarda sigorta primi ödeyebiliyor. Eğer Çalışmıyorsan da Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra gönüllü sigorta prim ödemeye başlayabilirsiniz. Bu ödemeler Asgari ücretin %32’si olarak hesaplanıyor. 2008 yılından sonra sigorta girişi bulunan ancak sonrasında çalışmayan kadınlar Gönüllü sigorta primi ödemeleri durumunda 61 yaşında emekli olabiliyor.

BORÇLANMA İLE EMEKLİLİĞİ ÖNE ÇEKEBİLİRSİNİZ

Ev hanımları için Sevindirici gelişmeyi tüketici talep Merkezi sosyal güvenlik kurumu HMK başkanı Ali Duman duyurdu. Ev hanımlarının Bu sayede emekli olma haklarının doğduğunu belirten Duman, Ayrıca borçlanma sayesinde emeklilik yaşını öne çekmenin de mümkün olduğunu bildirdi. 2008 yılından sonra iş hayatına giren fakat çalışma hayatına devam edemeyen kadınlar aynı zamanda borçlanma sayesinde emeklilik yaşını kısaltabilir. 7200 Prim gün sayısını doldurmayan kadınlar çocukları için borçlanma yaparak Prim gün sayısını tamamlama şansına sahip. Yani ev hanımları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen koşulları çalışmadan da yerine getirebilir.

Başa dön tuşu