Asayiş

Bakan Soylu canlı yayında açıkladı! Kimlik kartını değiştirmeyenler yandı, 1 Ocak 2023’ten itibaren işlem yapamayacaklar

Yeni kimlik kartı almayanlara kötü haber. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurdu. Bankalarda yeni dönem başlıyor. Kimlik kartını değiştirmeyenler artık işlem yapamayacak.

Bakan Soylu canlı yayında açıkladı! Kimlik kartını değiştirmeyenler yandı, 1 Ocak 2023’ten itibaren işlem yapamayacaklar. İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’dan kimlik kartını değiştirmeyenlere kötü haber geldi. 2023 yılının ilk gününden itibaren bankalarda yeni dönem başlıyor. Kimlik kartını yenilemeyenler artık işlem yapamayacak. İçişleri Bakanı Soylu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bankalarda yeni kimlik olmadan işlem yapılamayacak” ifadelerini kullandı. Ayrıca e-devlet üzerinden yapılan işlem sayısına da değinen Bakan Soylu, 2022 yılında verilen ehliyet ve kimlik kartı sayısını da açıkladı.

Kimlik kartını yenilemeyenlere kötü haber geldi. BDDK ile İçişleri Bakanlığı arasında yürütülen çalışma kapsamında yeni yıl ile birlikte artık eski kimliklerle işlem yapmak mümkün olmayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz konusu çalışma ile ilgili detayları canlı yayında paylaştı. Bakan Soylu açıklamasında “Bankalarda yeni kimlik olmadan işlem yapılamayacak” ifadelerini kullandı.

YENİ KİMLİK KARTI ZORUNLU OLDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bugün Keçiören İlçe Nüfus Müdürlüğünde basın açıklaması yaptı. Hala yeni kimlik kartına geçmeyenler için uyarıda bulunan Bakan Soylu, BDDK ile yürütülen çalışma hakkında bilgi verdi. Bakan Soylu açıklamasında; “BDDK ile bir çalışma yapıyoruz. Bankalarda yeni kimlik olmadan işlem yapılamayacak.” İfadelerini kullandı.

2022 YILINDA VERİLEN EHLİYET VE KİMLİK SAYISINI AÇIKLADI

2022 yılında nüfus müdürlükleri ve e-devlet üzerinden yapılan kimlik ve ehliyet işlemleri ile ilgili de konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Nüfus müdürlüklerinde bu yıl 30 milyon yüz yüze işlem yapıldı. E-Devlet’ten yapılan işlem sayısı 146 milyondur. Bu yıl yaklaşık 6 milyon ehliyet, 12 milyon da kimlik verdik. Türkiye yerli ve milli pasaportunu bastı. Bu yıl 700 bin pasaport vermeyi planlıyorduk ancak 650 bin verdik. Bu yıl toplam 11 milyon pasaport basma kabiliyetine ulaşacağız.” Diye konuştu.

Bakan Soylu ayrıca tapu ve kadastroda suiistimalin önüne geçecek uygulama hakkında da konuşurken elektronik doğrulama sisteminin devreye gireceğini açıkladı.

Başa dön tuşu