Siyaset

Bakan Soylu ‘Kapatılan petrol kuyuları tekrar açılacak’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör ve emekli kuyrukları sıraları ile ilgili sorunların çözülmeye çalışıldığı Türkiye’de petrol kuyularının kapatıldığını ve umutların yok edilmeye çalışıldığını ifade ettiği açıklamalarında tekrar açılacağıyla ilgili konuştu.  

Esenyurt-Karadeniz Buluşması kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bazı açıklamalar yaptı. Ak Partili Milletvekillerinin de bulunduğu buluşmada Süleyman Soylu, “Emekliler maaş alabilecek miyim, borcumu ödeyeyim derken yağmurda, karda, çamurda ve kışta beklerdi. 3-4 ayda bir haberler alınırdı. ‘Emekli maaşını beklerken kalp krizi geçirerek öldü, hastaneye yetiştirilemedi, kaldırıldı’ diye. Çocuğu astsubay, subay olan bir başörtülü anne ordu evlerine giremez, düğünü olan çocuğunu göremezdi. Böyle bir Türkiye’de hep beraber büyüdük.” ifadelerine yer verdi.  

“Petrol kuyularını tek tek açtırıyoruz” 

İçişleri Bakanı Soylu, “Kapatılan o petrol kuyularını bugün tek tek açıyoruz. Gabar’da terör bitti. Altını çizerek söylüyorum ki geçenlerde Şırnak’a gittim, ‘Biz petrol şehri olduk’ dediler. Batman’a eskiden petrol şehri denirdi. Sabah akşam petrol tankerleri geçiyor. Gabar’da TPAO vurdu Esbahçe-1 kuyusundan petrol çıkartıldı. Şimdi başka bir alanı daha deliyorlar. Büyük ihtimalle oradan da Allah’ın izniyle güzel haber gelecek. 10-15 katı bir rezerv olacağını tahmin ediyorlar. Traktöre koy çalıştır, Arabistan’ın bazı bölgelerinde olduğu gibi gravitesi yüksek petrol. Senelerce bizi terörle uğraştırdılar. 320 milyon ton demir cevheri Bingöl Genç’te çıktı, oraya Bir Ereğli Demir Çelik gibi fabrika koyuyoruz. Başlangıç yatırımı 600 milyon dolar. Önümüzdeki günlerde de 1-1.5 milyar dolarlık yatırımın ilk ayağını orada başlatacaklar inşallah.” ifadelerini kullandı.  

“Bizi bütün dünyada çaresiz bırakmaya çalışan anlayış…” 

İçişleri Bakanı Soylu, yaptığı konuşmada şunları da aktardı:  

“Umudumuzu ortadan kaldırıp dünyanın hiçbir yerine ümit veremezsiniz diye bizi büyüttüler. Bulgaristan’dan başlayarak çevremizdeki tüm kardeşlerimizi sürgün ettiler ki bizi tüm dünyada çaresiz bırakmaya çalışan bir anlayışı ortaya koydular. Böyle bir Türkiye’de büyüdük.”  

Darbelerden bahsetti 

Süleyman Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı yapılan darbelerden şu şekilde bahsetti: 

“ABD 1960 darbesini yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi ise en son FETÖ aracılığıyla yine Amerika işi. Açık ve net. Onların verdiği talimatlar sonucunda yapıldı. Binlerce TIR ve silah gönderirken oldu. ‘Türkiye’yi tedirgin hale getireceksiniz’ dendi. Karadeniz’de terörist var mı yok. Türkiye’nin terör açısından en problemli yerlerinden birisi Tendürek Dağı’ydı. 1 metre ötede şimdi terörist göremezsiniz, tertemiz. Tendürek Dağı’nın tepesinde onur ve gurur duyduğumuz bayrağımız var. Türk teknolojik kuruluşlarının donattığı uzay üssü gibi ASELSAN’ınız var. 40-50 kilometre her yeri gören üs bölgemiz var. İşte Esenyurt’ta güvende, huzurda ve büyüyen bir ilçe olmaya deavam ederek yakında herkesin parmak ısırarak göstereceği bir yer olacak.” 

Başa dön tuşu