EkonomiSiyaset

Bakan Yanık açıkladı! 2 bin 323 memur alımı yapılıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Şubat sonuna kadar 2 323 memur alımı gerçekleştirileceğini söyledi. İşte memur alımı detayları… 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı açıklamada “Şubat sonuna kadar 2 bin 323 engelli birey kamuya kazandırılacak. Yerleşmesini sağladığımız engelli memur sayısı ise 67 bin 985’e çıkacak.” ifadelerini kullandı. 

2 bin 323 memur alımı  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, engelli kişilerin yalnızca ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade çalışma hayatına katkıda bulunmalarını da önemsediklerini belirterek, “Engellilerin hayatın içinde bulunmaları, üretime doğrudan katılabilmeleri için önemli. Onların hayatın her alanında var olması ve önlerindeki engelleri kaldırmak için istihdam ağını güçlendirmeye gayret ediyoruz. Her sene bakanlık olarak engellilerimizin istihdam imkanlarını arttırmak için çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.” açıklamasını yaptı. 

Bakan Derya Yanık, 30 Kasım 2022 tarihinde 2 bin 323 personel talebinde bulunduklarını ve şubat sonuna kadar yerleştirmelerin yapılacağını söyledi. Memur adaylarının ise ÖSYM tarafından yayımlanan Tercih Kılavuzuna uygun şekilde 13 Ocak tarihine kadar tercihlerini yapması gerektiğini vurguladı. 

Vatandaşlar bekliyordu 

Prim koşulu ve yıl ile alakalı kritik detaylar da belirlendi. “Kamudaki engelli memur sayısı 67 bin 985’e artmış olacak.” ifadeleri kullanıldı. 

Kamudaki engelli çalışan sayısı 2002 senesinde 5 bin 777 iken, gerçekleştirilen atamalarla beraber 65 bin 662 arttırıldı. Bakan Yanık, “2023 Şubat sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın öncülüğüyle 2 bin 323 engelli bireyi kamuya memur olarak kazandıracağız. Bu sayede 67 bin 985 bine artacak. Buradaki amacımız engellilerimizin girişim imkanlarını geliştirerek günlük ve sosyal hayatta istihdam sağlanması. Diğer vatandaşlarımızla eşit biçimde hayata katılabilmelerini sağlamak.” açıklamasını yaptı.  

“Engelli vatandaşların EKPSS ücreti karşılanmaya devam ediyor” 

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı için 2012’den bu yana vatandaşlarımızın ücretlerini karşılıyoruz, ifadelerine yer verdi. Bakanlık bünyesinde 11 milyon 832 bin 875 TL sınav ücretinin ÖSYM’ye aktarıldığını belirtti.  

Başa dön tuşu