Ekonomi

Bakanlık kulislerinden bomba haber sızdı! Çalışanlar sevinçten havalara uçacak, asgari ücret 8.500 TL oluyor!

Asgari ücret zammı yeni yıla doğru geri sayım başlarken merakla Takip ediliyor. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücrette yeni rakamlar belli oldu. Asgari ücret 8500 TL oluyor, çalışanlar havalara uçacak.

Bakanlık kulislerinden bomba haber sızdı! Çalışanlar sevinçten havalara uçacak, asgari ücret 8.500 TL oluyor!

Yeni yıla doğru adım adım yaklaşırken milyonlarca kişinin gündeminde asgari ücret zammı var. 2023 yeni asgari ücret ne kadar olacak, Asgari ücrete ne kadar zam gelecek gibi soruların yanıtı herkes tarafından yakından takip ediliyor. Aralık ayının ilk haftasında asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının başlayacağı duyurulmuştu. Milyonlarca kişinin gözü kulağı Şimdi yapılacak olan toplantılara çevrilirken uzmanlardan ise yeni senaryolar gelmeye devam ediyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre asgari ücret zammı için 4 farklı senaryolar. Peki, nedir bu senaryolar? Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı son dakika haberleri çalışanlar tarafından yakından takip ediliyor. Nihayet asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarına sayılı günler kala yeni rakamlar ve yeni zam oranları ortaya çıkmaya başladı. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bu konuda bir çalışma yürütüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan anket çalışmasına göre işveren ve işçilerin beklentileri ölçülüyor. Bir yandan da uzmanların asgari ücret zammı hesaplamaları ortaya çıkıyor. Son gelen ise kulis bilgisi oldu. Asgari ücret zammı ile ilgili yeni tahminler çalışanları sevinçten havalara uçuracak. Çünkü yeni asgari ücret 8500 TL oluyor.

2023 YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Milyonlarca çalışanı yakından takip ettiği asgari ücret zammı merakla bekleniyor. 2023 Asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yanıtı araştırılırken ortaya çıkan farklı senaryolar da çalışanları heyecanlandırıyor. Asgari ücrette zam oranları yavaş yavaş açıklanıyor. Gelen son bilgilere göre Aralık ayında 4 farklı senaryo var. Bu senaryolardan bir tanesi de asgari ücretle çalışanların maaşına zam olarak yansıyacak.

8500 TL’DE ANLAŞMA SAĞLANABİLİR

Asgari ücret tespit Komisyonu Aralık ayının ilk haftasında toplanacak. İşçi işveren ve hükümet temsilcileri komisyonda görev alacak ve yeni asgari ücret bu komisyonun toplantılarına göre belirlenecek. Şu anda asgari ücret için masada 4 farklı formül olduğu konuşuluyor. Senaryoların ilkine göre asgari ücrete yüzde yirmi dört zam yapılacak. Bu durumda asgari ücret 6800 TL olacak. Başka bir senaryoya göre ise asgari ücrete %40 artış gündemde. Eğer bu artış yapılırsa Asgari ücretin 7700 TL olması bekleniyor. Diğer bir seçenek ise asgari ücrete %47’lik zam yapılması. Bu durumda ise yeni asgari ücret 8085 TL olacak.

Ancak çalışanları en çok heyecanlandıran senaryo ise son senaryo oldu. Bu senaryoya göre asgari ücrete %55 zam yapılacak. Eğer Asgari ücret artışı %50 5 olursa yeni asgari ücret yani 2023 yılında çalışanlara verilecek net asgari ücret 8500 TL olacak. Çalışanların en sıcak baktığı senaryoda bu. Asgari ücrete %50 5’lik bir artış çalışanları rahat bir nefes almasını sağlayacak.

Başa dön tuşu