Ekonomi

Bakanlıktan cepleri ferahlatan akşam müjdesi! Her Türk vatandaşına 2.852 TL yardım verilecek

Çocuğu okula giden ailelere bakanlıktan Az önce yardım müjdesi geldi. Başvuru yapan her Türk vatandaşı 2852 TL öğrenci yardımı alacak. Hane içinde birden fazla çocuk varsa çocuk başına başvuru yapabilirsiniz.

Bakanlıktan cepleri ferahlatan akşam müjdesi! Her Türk vatandaşına 2.852 TL yardım verilecek. Okula giden çocuğu olan Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile sosyal yardım imkanı sağlamaya devam ediyor. Maddi anlamda yetersiz kalan ve çocuğunun okul masraflarını karşılamakta güçlük çeken aileler başvurularını yaparak devletten sosyal destek olabiliyor. Dar gelirli ailelerin çocuklarının okul ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla her ay düzenli olarak 2852 TL SED yardımı ödemesi yapılıyor. Bu yardımı alabilmek için çocuğun T.C kimlik kartı ile birlikte başvuru yapmak yeterli oluyor. Aynı ailede birden fazla okula giden çocuk varsa her çocuk için başvuru yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tüm çocukların eşit şartlarda eğitim alabilmesi için Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere sosyal destek ödemesi vermeye devam ediyor. Sosyal devleti olmanın hakkını sonuna kadar veren devlet, 2023 yılından Haziran ayı sonuna kadar 1 yıl boyunca devam edecek sosyal ve ekonomik destek ödemesini Geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Şu anda bu yardım kapsamında 60 milyar liraya yakın destek hak sahiplerine yatırıldı. Ancak hala yardımdan faydalanmayanlar için de başvurular sürüyor. Yani sosyal ve ekonomik destek almak isteyenler yine başvuru yaparak devletten destek alabilir. 2023 yılı itibariyle en az SED yardımı 2852 TL oldu. Üstelik tek bir çocuk için değil okula giden her Çocuğunuz için bu yardımı alabilirsiniz.

SED YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devletin sağladığı en önemli sosyal destek ödemelerinden biri olan SED yardımı öğrencilerin okul masraflarının eksiksiz olarak karşılanması amacıyla veriliyor. Bu ödemeler Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere PTT tarafından sağlanıyor. SED yardımı alabilmek için hane içindeki kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Yani muhtaçlık sınırı altında olanlar başvuru yaparak ödemeden yararlanabiliyor. Ödemeden faydalanmak isteyenler, T.C kimlik kartları ile birlikte başvuru yapabiliyor. Anne babalar başvuru yapacaksa çocuklarının T.C kimlik kartlarını da ibraz etmeleri gerekiyor.

SED YARDIMI BAŞVURULARI NEREDEN YAPILIR?

Sosyal ve ekonomik destek ödemesi için başvurular e-devlet aracılığı ile ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılabiliyor.com e-devlet üzerinden yapılan başvurularda zaten sistem üzerinden kimlik Bilgilerinize ulaşıldığı için herhangi bir ek belge vermeniz gerekmiyor. Ancak sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla başvurularda TC kimlik kartlarını ibraz etme zorunluluğu var.

2023 SED YARDIMI NE KADAR?

Seda yardımı 12 ay boyunca düzenli olarak ödenen öğrenci yardımı olarak biliniyor. 2023 yılında memur maaş katkı sayısında yaşanan artık artışla birlikte sosyal ve ekonomik destek ödemelerine de zam geldi. 2023 yılında öğrenci kademesine göre en düşük SED yardımı ödemesi 2852 TL oldu.  Öğrencilerin eğitim kademelerine göre tutar artıyor.

Başa dön tuşu