Ekonomi

Bakanlıktan evlenecek gençlere müjde! Hemen nikah dairesine koşun 73 bin lira çeyiz yardımı yapılacak

Evlilik hazırlığı yapan gençlere bakanlıktan Müjdeli Haber! Tam 73 bin TL çeyiz yardımı verilecek. Haberi alan gençler nikah dairesine koşuyor.

Bakanlıktan evlenecek gençlere müjde! Hemen nikah dairesine koşun 73 bin lira çeyiz yardımı yapılacak. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz evlilik hazırlığı yapan gençleri de vurdu. Çeyiz masrafları düğün masrafları ve takılar derken gençler evlilikten kaçmaya başladı. Ancak bakanlıktan gençlere evlilik hazırlığı sırasında nefes aldıracak bir duyuru geldi. Evlenecek gençlere tam 73 bin lira çeyiz yardımı verilecek. Üstelik Ocak ayında çeyiz yardımı ödemelerine de zam yapılacak.

Evlilik hayali Kuran ancak ekonomik sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kalan gençlere Devlet’ten güzel haber geldi. Evlenecek gençlere bakanlıktan tam 73 bin TL çeyiz desteği veriliyor. Üstelik bu desteğin üst sınırı her yıl ocak ayında Yeniden değerleme oranında artıyor. Yani bu yıl ocak ayında gençlere verilecek olan çeyiz desteği ödemeleri ne zaman gelecek. Yeniden değerleme oranında zam yapılması halinde gençlerin alacağı tutar 36 bin 548 liraya yükselecek. Evlenecek her iki tarafın da destek alması durumunda ödenecek miktar 73 bin liraya ulaşacak.

ÇEYİZ YARDIMINA OCAK AYINDA ZAM GELİYOR

Devletten gençleri ödenen çeyiz yardımında Ocak ayında artış olacak. Ancak çeyiz hesabı açanlar bu ödemelerden faydalanabilecek. Yani daha önce devlet tarafından duyurulan çeyiz hesabına açan ve düzenli olarak ödeme yapan gençlere devlet katkısı verilecek. Bu sayede gençler evlenirken masraflarını bu hesap üzerinden karşılama şansını elde edecek. Ocak ayında çeyiz yardımı ödemelerinde de zam yapılacak. Aylık ödeme de alt sınır 630 lira 57 kuruşa yükselirken üst sınır ise 6305 lira 22 kuruş olacak. Çeyiz hesabına 3 aylık ödeme yapmayı tercih edenler için ise alt sınır 1891 lira 56 kuruş üst sınırı ise 6305 lira 22 kuruş olacak.

ÇEYİZ YARDIMINDAN FAYDALANMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Peki, çeyiz yardımından faydalanmak için başvuru şartları neler? O zamanlar bu destekten faydalanmak isteyen gençler için başvuru şartlarını da açıkladı. Çeyiz yardımı alabilmek için 24 yaşına kadar çeyiz hesabı açtırmış olmak gerekiyor. Ayrıca 27 yaşından önce evlenme şartı aranıyor. Evlenen gençlerin çeyiz hesabına 36 ay boyunca düzenli olarak ödeme yapması gerekiyor. Bu şartları yerine getirenler evlendikten sonra 6 ay içinde evlilik cüzdanı ile beraber başvuru yaparak Devlet katkılı çeyiz parasını alabiliyor.

Başa dön tuşu