Ekonomi

Başkan Kesimoğlu, artan talebe işaret etti! Deprem riski az olan bölgelerde ev ve arsa fiyatları aldı başını gitti!

Yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin ardından tam 11 ilde meydana gelen yıkım, tüm Türkiye’de bir endişeye sebep olmaya başladı. Bu nedenle deprem riski yoğun bölgelerden deprem riski daha az olan bölgelere taşınmaya başlamış olan vatandaşlar, özellikle İstanbul çevresinde risksiz alanları tercih eder hale geldi. O bölgelerden biri olan Kırklareli’nde talep her geçen gün artarken; özellikle Lüleburgaz, Babaeski ve Vize ilçelerinde ev ile arsa fiyatları aldı başını gitti.

Beklenen büyük Marmara depremi öncesinde, Marmara Bölgesi’nde en az riske sahip olan illerden biri olan Kırklareli’nde artan talep fazlalığına ilişkin konuşan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, önemli açıklamalar yaptı. Bir açıklama da başkanın hemen ardından Kırklareli’nde 20 yıldır emlakçılık yapan Fatih Türköz’den geldi. İşte açıklamalar…

“83 BİN NÜFUSLU KÜÇÜK BİR ŞEHİRİZ”

Kırklareli’ne artan talebe karşı politika üretilmesinin şart olduğunu bildiren Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Olası deprem senaryoları gündemde. Onun dışında da buraya talepler söz konusu. Bizim 1-2 yıl öncesine kadar 7-8 bin konut fazlamız vardı. Hepsi satıldı, kirada boş yer bulunmuyor. Kiralar birkaç kat yükseldi. 83 bin nüfuslu küçük bir şehiriz. Birdenbire hormonlu bir büyüme ile karşı karşıya kalırsak; mevcut sorunlarımız içinden çıkılmaz hal alan bir yumağa dönüşür. Devletin bu konuda bir politika üretmesi lazım” ifadelerini kullandı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile bir protokol çalışması yaptıklarını bayan eden Başkan Kesimoğlu, şöyle konuştu:

“Hiçbirimiz arzu etmeyiz ama olası bir depremde Kırklareli, bir toplanma bölgesi olabilir. 18 bin 500 metrekare kapalı pazar yeri yaptık. Oraya birtakım malzeme toplanabilir, geniş arazilerde insanlar barınabilir. Çünkü olası bir depremde İstanbul’da bir kaos yaşanacak. Buralar da biraz sığınılacak liman haline dönüşecek. Bugünden çalışarak, planlarımızı yaparak, o süreçte nasıl bir komşuluk yapabiliriz, nasıl katkı sunabiliriz onun çalışmaları içerisindeyiz.”

“TALEPTE YÜZDE 60-70 ARTMA SÖZ KONUSU”

Başkan Kesimoğlu’nu doğrulayan açıklamalar yapan Emlakçı Fatih Türköz ise, “Hiçbir zaman, böyle bir talep görmedik. Yaklaşık 20 yıldır sektördeyiz. İstanbul bölgesinden özellikle bu bölgeye yoğun bir talep var. Afet bölgesinden de bir talep görüyoruz. Fakat yer karşılama konusunda sıkıntımız büyük. Trakya, toprakları zaten zamanında peyderpey satıldı ve bu talebi de karşılayamıyoruz. Özellikle arsa, arazi, tarla; sonrasında daire. Kiralık problemi var. Kiralık ev kalmadı. Satılıklarda da günbegün enflasyon sonucunda fiyatlar artmaya başladı. Elde olan imkanları değerlendiriyoruz. Fakat elimize ürün gelmiyor. Ürün gelmediği için de tüketiciye ulaştıramıyoruz. Talepte yüzde 60-70 artma söz konusu. Telefonların çalmasından belli oluyor” ifadelerini kullandı. Ardından fiyatların artışına dikkat çeken Türköz, şu açıklamayı yaptı:

“Depremden önce Kırklareli merkezde güzel bir mahallede 2+1 daire 900-950 bin TL aralığında bulunurken, şu an 1 milyon 100-1 milyon 250 bin TL civarında bulunabiliyor. Çok fiyat artışı olmadı. Ama arazilerde, özellikle tarla ve arsa yatırımlarında 6-7 ay öncesinde 30-40 bin dönümü çalıştığımız bölgelerde şu anda tam 3’e katlamış vaziyetteyiz. 120 bin, 150 bin gibi rakamlar konuşuluyor.”

Başa dön tuşu