Ekonomi

Başvuru yapmayan çok üzülür! Devlet her ay 2.070, 3.209, 3.800 TL yardım verecek, tek şartla ödeme takır takır hesaba yatacak

Aile Bakanlığından her aileye sosyal yardım desteği var. Başvuru yapanlara aylık düzenli 2.059,99 TL, 3.090,00 TL, 3.708,00 TL ödeme yapılacak. Başvuru için tek bir şart var.

Başvuru yapmayan çok üzülür! Devlet her ay 2.070, 3.209, 3.800 TL yardım verecek, tek şartla ödeme takır takır hesaba yatacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyacı olan herkese düzenli sosyal destek sağlıyor. Nakit ihtiyacı bulunan, Dar gelirli olan ve Temel ihtiyaçlarımız karşılamakta düşük çeken vatandaşlar için yeni yılda sevindirici haber geldi. Bu destekten faydalanmak için tek bir şart gerekiyor. Bu şarta uygun olanlar e-devlet üzerinden başvuru yaparak onay alabiliyor. Başvuru için gerekli şartlar ve detaylar haberimizde…

Dar gelirli, yazdım ama muhtaç ve ihtiyaç sahibi ailelere devlet her ay düzenli sosyal destek ödemesi sunuyor. Bu yardımlardan biri de çocuğu okula giden aileler için sağlanan SED yardımı. Yardıma muhtaç olan ve çocuğunun okul masraflarını karşılamakta güçlük çeken aileler başvuru yapmaları halinde sosyal ve ekonomik destek yardımı alabiliyor. SED başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Muhtaç ailelerin çocuklarına verilen Sad yardımı en fazla 3.708 TL olarak hesaplara yatıyor. Çocuk sayısına ve çocukların eğitim gördüğü kademeye göre ödeme tutarı da değişiyor.

SED YARDIMI AMACI NEDİR?

Devletin öğrencilerin eğitimine Katkı sağlamak amacıyla sağladığı en önemli yardımlardan biri olan sosyal ve ekonomik destek ödemesi, şu anda 20.085 çocuğa veriliyor. Bu yardım dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının yanı sıra devlet koruması altında bulunan çocukların da faydalanabildiği bir yardım olarak biliniyor. Çocukların daha iyi şartlarda eğitim görmesi ve ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılanması için sağlanan sosyal ve ekonomik destek yardımı her ay düzenli olarak hesaba yatıyor.

SED YARDIM TUTARI 2023 NE KADAR?

Yeni yılda bir çok sosyal yardıma yapıldığı gibi SED yardımı ödemelerine de zam geldi. SED yardımı 2023 tutarları şöyle:

*Çocuk 2.059,99 TL destek sağlanacak

*İlköğretim 3.090,00 TL destek sağlanacak

*Ortaöğretim 3.295,99 TL destek sağlanacak

*Ort. çağında okumayan 2.059,99 TL destek sağlanacak

*Yükseköğretim 3.708,00 TL destek sağlanacak

*Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1.648,00 TL

SED YARDIMINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Aile Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri ile Sosyal Hizmetler Müdürlükleri aracılığıyla SED yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Bu yardım paketinden ilk başvuruda yılda bir ya da iki kez yararlanmak mümkün. Ancak muhtaçlık durumunun değişmemesi halinde 12 ay boyunca düzenli yardım alabilirsiniz. SED yardımı başvurusu için talep edilen belgeler ise şöyledir:

*Dilekçe

*TC vatandaşı olması

*Hastaneden alınan sağlık raporu

*Öğrenciliğini kanıtlayan öğrenci belgesi

*İŞKUR başvurusu yapıldığına dair belge

*Meslek kursuna başvuru yapıldığına dair belge

Bu belgelerle birlikte her çocuk için başvuru yapmak mümkündür. Ancak her çocuğun belgeleri ayrı ayrı hazırlanmalıdır.

Başa dön tuşu