Ekonomi

Bayram ikramiyesi yaklaştı, herkes aynı soruya cevap aramaya başladı: Emekli bayram ikramiyeleri zamlanacak mı?

Geçtiğimiz yıllarda emekli olan ile emeklilerin hak sahipliğinden gelir elde edenlere ve şehit yakınları, gaziler ile milli sporcular gibi kesimlere verilmeye başlanmış olan bayram ikramiyelerine git gide yaklaşılmaya başlandı. Sadece dini bayramlarda ödenen emekli bayram ikramiyesi olarak bilinen ikramiyeler kapsamında ilk ödemenin Nisan ayında yapılacağı kesinken; ödemelerin zam alıp almayacağı merak edilmeye başlandı.

En son 2021 yılında zam almış olan bayram ikramiyeleri 100 TL artmış ve bin TL’den bin 100 TL’ye yükselmişti. O günden bu güne zam almayan emekli bayram ikramiyelerinin zam alıp almayacağına ilişkin sorular çoktan sorulmaya başlandı. Peki, emekli bayram ikramiyesi zamlanacak mı, artacak mı? 2023 SSK, Bağ-Kur Emekli ikramiyesi ne kadar, kaç TL olacak? İşte tüm cevaplar…

MAAŞ ZAMMI YÜZDE 30 OLDU

2022 yılının hem Ramazan hem de Kurban Bayramı’nda bin 100 TL olarak ödenen bayram ikramiyeleri toplamda her kişiye 2 bin 200 TL olacak şekilde ödenmişti. Devam edeceği kesin olan bayram ikramiyeleri kapsamında emeklilerin bir zam beklentisi varken; gözler bir kez daha Ankara’ya döndü. Son üç yıldır bayram ikramiyelerine artan enflasyon nedeni ile zam isteyen emekliler, maaş zammını ise, en son ocak ayında almıştı. 2023 yılına yüzde 30 zamlı maaş ile giren emekliler için bayram ikramiyeleri ek bir gelir oluşturması nedeniyle önem taşıyor.

İKRAMİYELER DE YÜZDE 30 ZAM ALABİLİR

Bayramdan hemen önce artan ihtiyaçlarını gidermeleri için hak sahiplerine ödenen emekli bayram ikramiyelerine zam gelip gelmeyeceği henüz net değil. Konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen resmi bir açıklama henüz yokken; kulislere göre, konu gündemde. İddialara göreyse, emeklilerin bayram ikramiyelerine maaş zammı kadar artış yapılabilir. Aynı zamanda pek çok sosyal güvenlik uzmanının da önerisi olan bu artış gerçekleşmesi halinde maaşlarına yüzde 30 zam alan emeklilerinin bayram ikramiyelerinde de yüzde 30 zam alması bekleniyor. Hesaba göre ise, yüzde 30 zamla bin 100 TL olan bayram ikramiyeleri, bayram başına bin 430 TL’ye yükseliyor.

Başa dön tuşu