Ekonomi

BDDK onayı sonrasında temettüler belli oldu! Temmettü tarihleri ne zaman? Temettü şartları neler? En yüksek temettü veren hisseler hangisi?

Borsada işlem yapanların yakından takip ettiği temettü fırsatları duyurulmaya başladı. Yatırımcıların ek gelir elde etmelerini sağlayan temettüler, şirketlerin kâr payını dağıtması olarak da biliniyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ilgili sektöre yönelik temettü onayının ardından bankaların temettü oranları da açıklanmaya başladı. Akbank ve İş Bankası tarafından duyurulan temettü teklifleri sonrasında Yapı Kredi Bankası tarafından güncel teklifler açıklandı. Kâr payı dağıtımına ilişkin yönetim kurulu kararı açıklandı.

TEMETTÜ VEREN HİSSELER HANGİLERİ?

Temettü, herhangi bir şirketin ortaklarına yıllık bilanço esasına göre tespit edilen net kârın oranında ya da bunun için ayrılmış yedek akçeden pay verilmesidir. Bu kapsamda Türkiye’de birçok şirket temettü dağıtıyor. Son olarak bankalardan gelen açıklamalar ise dikkat çekti.

Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın ardından Yapı Kredi Bankası da temettü teklifini KAP’a bildirdi. Bu kapsamda bankanın hisse başına brüt temettü teklifi 0,93 TL olurken brüt temettü verimliliği de yüzde 8 olarak gerçekleşti.

AKBANK TEMETTÜ NE KADAR?

Akbank tarafından hisse başına 1,73 TL brüt kar payı teklifinin Genel Kurul’da görüşüleceği bildirilmişti. Kâr payı ödemleri Mart ayı itibariyle başlayacak. BDDK tarafından sektöre yönelik temettü onayının ardından bankaların temettü teklifleri de ortaya çıktı.

KAP’a yaptığı açıklama ile Akbank hisse başına 1,73 TL’lik brüt temettü teklifi sunulacağını aktardı. Teklif nette hisse başına 1,56 TL’ye karşılık geliyor. Cuma günü 15,96 TL’lik kapanış fiyatına göre temettü verimi ise yaklaşık yüzde 11 olarak gerçekleşti.

İŞ BANKASI TEMETTÜ FİYATI VE TEMETTÜ TARİHLERİ

Türkiye İş Bankası ise hisse başına 0,92 TL brüt net kâr payı teklifinin görüşüleceğini duyurdu. Kâr payı ödemleri 3 Nisan 2023 tarihi itibariyle başlayacak.  Akbank’ın ardından İş Bankası’ndan gelen açıklama sonrasında kâr payı dağıtımına ilişkin yönetim kurulu kararları belli oldu. C tipi hisseler için hisse başına 0,92 TL brüt temettü telifi, hisse başına net 0,83 TL’ye karşılık geliyor.

Başa dön tuşu