Ekonomi

Bilmeyen ve Hesabından Çekmeyenlerin Parası Yanıyor! Devlette Paranız Kalmış Olabilir Mutlaka Kontrol Edin

Milyonlarca vatandaş Devlette parasını unuttuğunu bilmiyor! Unutulan paralar bir süre sonra bloke konularak Hazineye aktarılıyor! Sizin de Devlette paranız kalmış olabilir. Peki E-Devlet Para sorgulama nasıl yapılır? SGK ve diğer birçok Kamu Kurumu tarafından vatandaşlara yapılan ödemeler, vatandaşlar adına bankalara ve banka hesaplarına gönderiliyor. Ancak yıllarca alınmayan ve unutulan paralar Devlete kalıyor! Peki Devlette kalan para nasıl sorgulanır? E-devlet ödeme sorgulama detayları sizlerle…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara belirli isimler altında (Maaş, destek, yardım vb.) yapılan ödemeler, vatandaşların isimlerine bankalara yahut banka hesaplarına yatırılıyor. Yıllar boyu alınmayan ve haberdar olunmayan bu paralar daha sonra bloke konularak Hazineye aktarılıyor. Devlette unuttuğunuz paranız olabilir! Siz de E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak Devlette paranız olup olmadığını araştırabilirsiniz. Eğer süresi içinde parayı çekmezseniz hakkınız yanıyor! Mutlaka sorgulama yapmanız ve paranızı çekmeniz gerekiyor.

SGK’dan Vatandaşa Ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşlara pek çok kalemde ödeme yapıyor. SGK özellikle emekli maaşı, doğum parası ve emzirme ödeneği, yol-sevk parası ödeneği, destekten yoksun kalma tazminatları, iş göremezlik ödenekleri vs. daha birçok kalemde vatandaşa SGK ödemesi gerçekleştiriliyor. İşte bu kalemlerde yapılan ödemeler SGK tarafından vatandaşların banka hesaplarına, eğer ilgili Devlet Bankasında hesapları yoksa isimlerine ödeniyor.

SGK Ödemeleri için Hak Düşürücü Süre

SGK tarafından yapılan bu ödemeler, ödeme tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde çekilmezse bankalarda kalıyor ve bloke konuluyor. Hak sahibi vatandaş, bu ödemeyi bu süreden sonra artık istese de alamıyor. 1 yıl öncesinde yapılan başvuru üzerine ise hak sahibi kişi ödemesini alabiliyor.

Devlette, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size yapılmış bir ödeme varsa bu ödemeyi, hafta içi her gün PTT şubeleri aracılığıyla nüfus cüzdanınızı ibraz etmek suretiyle alabilirsiniz. Ayrıca yine E-devlet üzerinden ‘Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama’ hizmetini kullanıp ödemenizin hesabınıza yatmasını da sağlayabilirsiniz.

Mutlaka Sorgulayın! Devlette Kalan Para Hazineye Aktarılıyor

Devlette 2015 ila 2020 yılları arasında yıllık 50 milyon TL’lik ödeme vatandaşlar tarafından unutuldu! Unutulan bu paralar hak düşürücü sürenin ardından blokaja uğradı. Müracaat dışında kalan paralar Devlete kalıyor!

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Yapın!

Vatandaşlar, SGK tarafından kendilerine bir ödeme yapılıp yapılmadığını E-Devlet üzerinden kolaylıkla kontrol edebiliyorlar. Öyle ki PTT Şubelerinden alınan E-Devlet şifresiyle Turkiye.gov.tr üzerinden E-Devlet portalına giriş yapıyoruz. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri olarak aratıp adımıza ödeme olup olmadığını tek tıkla görüntüleyebiliyoruz. Bu kapsamda, iş göremezlik ödeneği, destekten yoksun kalma ödeneği, yol-sevk ödeneği, emzirme ödeneği ve daha birçok kalemde hesaba para yatıp yatmadığı kontrol edilebiliyor. E-Devlet üzerinden ara ara kontrol yapmakta fayda bulunuyor.

Vefattan Sonra Emekli Maaşı Yok

Vefat eden emeklinin maaşı, vefat tarihinden sonraki tarihte yatmışşa, yasal mirasçıları bu parayı faiziyle birlikte devlete iade etmek zorunda kalabilir! Ancak vefat tarihinden önce yatan emekli maaşı çekilip rahatlıkla harcanabiliyor.

Başa dön tuşu