Ekonomi

Bomba kulis sızdı! Emekli, memur, asgari ücretliye yüzde 35 ara zam geliyor

Milyonlarca emekli ve memuru ile birlikte asgari ücretle ilgili ilgilendiren bomba kulis sızdı. Seçim öncesi memur emekli ve asgari ücretlilere %35 ara zam geliyor. Haberi alanlar bayram edecek.

Bomba kulis sızdı! Emekli, memur, asgari ücretliye yüzde 35 ara zam geliyor. Milyonlarca kişinin maaşı 2023 yılının ocak ayı itibariyle değişmişti. Asgari ücret zammı aralık ayı sonunda açıklanırken memur ve emeklinin maaş zammı ise yılbaşında belli olmuştu. Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı enflasyon verilerine ek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eklediği refah Payı ile birlikte emekli ve memurun maaş oranı %30 olmuştu. Ancak seçimlerin yaklaşması memur ve emekli ile birlikte asgari ücretliye de daha çok kazandıracak gibi görünüyor. Çünkü kulislerde dolaşan iddialara göre memur, emekli ve asgari ücretliye seçim öncesi ara zam gelecek.

Memur ve emekli maaşları ile asgari ücret zammı 2023 yılının başında en çok konuşulan Gündem maddeleri olmuştu. Nihayet Milyonlarca kişi yeni maaşlarını öğrendi. Ancak seçimlerin yaklaşıyor olması nedeniyle memur ve asgari ücretlilere yeni bir zam müjdesi daha var. Emekliler de bu müjdeden payını alacak. Kulislerde dolaşan iddialara göre milyonlarca kişinin maaşına seçim öncesi %35 ara zam yapılacak. Hükümet bu konuda elini taşın altına koymaya ve seçimleri kazanmaya hazırlanıyor. Milyonlarca kişinin maaşı Nisan ayında bir kez daha değişecek.

%35 ARA ZAM İDDİASI

Asgari ücrete Aralık ayının sonunda %54 oranında zam yapılmıştı. 5500 TL olan asgari ücret 2023 yılında 8.500 TL olmuştu. Memur ve emekli maaşlarına ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı refah Payı eklenmiş ve zam oranı %30 olmuştu. Ancak seçimlerin yaklaşması ile birlikte hem Asgari ücretle çalışanlara hem de memur ve emeklilere yeni bir müjde daha geldi.

Kulislerde dolaşan iddialara göre memur emekli ve asgari ücretlinin maaşlarına yapılan zamlara ek olarak %35 ara zam söz konusu olabilir. Şu anda Meclis kulislerinde bu iddialar bomba gibi yankılanıyor. Yaklaşan seçimler nedeniyle hükümetin böyle bir hamle yapmaya hazırlandığı konuşuluyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 genel seçimlerinin tarihini 14 Mayıs olarak açıklamıştı. Seçimlere doğru geri sayım başlarken AK Parti seçim hazırlıklarına da hız verdi. Gelen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına vatandaşların talepleri yönünde seçim vaadi hazırlanması talimatını verdi. O sebeple kulislerde dolaşan %35 ara zam iddialarının gerçek olduğu konuşuluyor. Çünkü seçim öncesinde AK Parti böyle bir hamle yapabilir. Söz konusu ara zammın onaylanması halinde ise nisan ayında maaşlara yansıyacağı iddia ediliyor.

AK Parti’nin vatandaşa seçim öncesi vermeye hazırlandığı diğer bir müjde ise ÖTV indirimi. Özellikle araç sahibi almak isteyenler ancak yüksek ÖTV nedeniyle alamayanlar seçim öncesi bu haberle birlikte sevinecek. Çünkü AK Parti’nin seçim vaatlerinden biri de ÖTV indirimi olacak.

Başa dön tuşu