Ekonomi

Borç yapılandırma teklifi tamamlandı! Borçlular rahat bir nefes alacak

Kamu borçlarına dair çalışmaların tamamlandığını Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıkladı.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş yaptığı açıklamada, “Pazartesi Akbaşoğlu 3+2 maddeyi paylaşacak. Çerçeveye dair açıklamayı izlesinler, bir yaş sınırı yok. İleri geri bir şey yok” ifadelerini kullandı.

TBMM AK Parti Grup Salonu’nda gazetecilerle beraber borç yapılandırma teklifine dair bilgi veren Elitaş, “İki ana başlıkta düzenleme yapıldı. Bugüne kadarki tüm talepleri dinledik, inceledik, ihtiyaçları belirledik. Vatandaşların bir süredir yapılandırmaya talebi vardı, geniş düzenleme ile borç ödemeyi kolay hale getirelim istedik.  Vergi cezaları, otoyol köprü, askerlik, adli para cezaları, kaçak geçiş, öğrenim kredileri hepsi dahil olarak yapılandırma teklifi düzenlendi. Ödenebilecek gecikme zamları da buna dahildir. SGK prim kesintisi, topluluk sigorta primi, işsizlik sigorta primi, eksik işçilik tutarı, gecikme zammı, ticari taksi dolmuş aracında çalışanların sigorta prim borçları, tarım hizmet akdi sigortalı primler, malullük aylığı, iş kazası, rücu alacaklarının hepsini teklife dahil ettik. Tüm vergilerle beraber emlak vergisini de içine aldık. Belediye su atık alacakları, adli para cezası, belediye taşınmazla yapılan satış irtifak hakkı, kira bedelleri, kiralama kaynaklı kullanım hakları yapılandırmayla ödenebilecekler arasında. Gecikme zammı gibi alacakların cezasından vazgeçiliyor.” İfadelerine yer verdi.

Elitaş yapılandırmayla alakalı teklife ilişkin, “30 Nisan 2023’e kadar başvuru yapılabilecek. Taksitle ve peşin olarak ödenecek. Mayıs ayında ilk taksit yatırılacak ve 48 ayda ödeme alınacak. Peşin ödeme yapan kişiler ise yüzde 90 indirimden yararlanacak. Taksitli ödeme yapanların 3 taksiti zamanında ödemesi gerekiyor. Bir yılda 3 taksiti ödemeyenlere ay sonuna kadar imkan veriliyor.” diyerek açıklama yaptı.

 2 binden az borçlar siliniyor

2 bin TL’den az borçların ise silineceğini söyleyen Elitaş, “Vergi daireleri takip işlemi başlatmayacak. SGK destek primi, sigorta primi cezaları 500 TL’yi geçmiyorsa ve gecikme cezası ödenen 10 bini aşmayanlardan vazgeçiyoruz. 2,5 milyon kişinin ehliyet ceza puanı sıfırlanıyor. Belediye su 250 TL’yi geçmeyen alacaklardan vazgeçiyoruz. Ölümlü kaza dışında uyuşturucu ve alkolle araç kullanmaktan olan puanları siliyoruz. Köyden mahalleye çevrilen yerlerde emlak vergisinden istisnayı 31.12.2025’e uzatıyoruz.” açıklaması yaptı.

Başa dön tuşu