Ekonomi

Borçlar, cezalar, faizler… Hepsine af geldi! Vade artıyor, borçlar siliniyor! Borç yapılandırma başlıyor…

TBMM, Vergi Affı Borç Yeniden Yapılandırma Yasa Tasarısını kabul etti. Bu yasa tasarısı, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, hiç kesilmemiş destekleme primi borçları dahil olmak üzere her türlü cezayı kapsayan kapsamlı bir Vergi Affı Yapılandırma Paketi içermektedir ve yeniden yapılandırma yönetmeliğine dahil edilmiştir.

Vergi Affı Borç Yeniden Yapılandırma Yasası, artan borçlarla mücadele eden vergi mükelleflerini rahatlatmak için önemli bir adımdır. Bu yasa tasarısı, çeşitli türlerde para cezaları ve borçların yükü altına girenlere kapsamlı bir çözüm sunuyor. Vergi Affı Yapılandırma Paketi, çok çeşitli cezaları ve borçları kapsayarak kimsenin geride kalmamasını sağlamaktadır.

Vergi Affı Borç Yeniden Yapılandırma Yasası, vergi mükelleflerinin yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olacak ve ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunacak çok ihtiyaç duyulan bir önlemdir. Peki bu af kapsamına neler giriyor? Kimlerin borçları silinecek? Yapılandırma kapsamına kimler giriyor. İşte yeni yapılandırma ile alakalı tüm bilmeniz gerekenler.

BORCUNUZU 48 AYDA ÖDEYİN!

Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından vergi affı yönetmeliği resmen yasalaşarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Bugüne kadarki en kapsamlı yeniden yapılandırma paketi olarak bilinen bu düzenleme, Vergi Affı programı kapsamında yer almaktadır. 31 Aralık 2022 tarihinden önce oluşan vergi, prim, idari para cezası, öğrenim kredisi ve trafik cezalarını 48 eşit taksitle ödeme imkanı sağlıyor.

Borçlarla mücadele ediyorsanız, bu program bir cankurtaran halatı sunuyor. Borç yeniden yapılandırması için başvurabilir ve başlamak için gerekli tüm detayları alabilirsiniz. Mali yüklerin sizi daha fazla engellemesine izin vermeyin. Tekrar yolunuza devam etmek ve daha parlak bir finansal geleceği güvence altına almak için bu fırsattan yararlanın.

Önceki ödeme planlarından farklı olarak vatandaş 48 eşit taksite varan ödeme seçeneğiyle borçlarını yapılandırabilecek. Bu seçeneği tercih edenler için anapara tutarının tamamı ve enflasyon farkı tahsil edilecektir. Hesaplanan tutara yıllık yüzde 9 da vade faizi uygulanacaktır.

Ödeme planına açıklık getirmek için, taksit planına ilişkin vade farklarını aşağıda özetledik:

– 12 taksitte yüzde 9 faiz

– 18 taksitte yüzde 13,50 faiz

HANGİ BORÇLAR AF KAPSAMINDA

Düzenlemede bütün vergi cezaları, trafik cezaları, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha evvel hiç yapılandırma düzenlemesinde olmayan adli ve idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları af kapsamına alındı.

Ayrıca devlete 2000 TL altında olan borçlarda silinecek.

Başa dön tuşu