Ekonomi

Borçlulara yüzyılın fırsatı! Tüm cezalarda uygulanacak! Hangi borçlar silinecek?

Yüzyılın ne büyük yapılandırması diye anılan yasa Meclis’te yapılan oylama sonrası kabul edildi. Kimlerin borcu silinecek? Nasıl başvuru yapılacak? Tüm detaylar haberimizde…

Yeni yapılandırma paketi açıklandı kimi borçlar siliniyor, kimilerinde ise ödenecek meblağ büyük miktarda düşüyor. Depremzedelere, yeni iş kuracak olanlara önemli destekler geliyor. Peki, kimlerin borçları siliniyor. Yeni yasa ile alakalı tüm bilgileri sizler için derledik.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kapsamlı yapılandırma yasası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yasa kapsamında bazı borçlar tamamen silinecek. Bazılarında ise çok önemli indirimler yapılacak. Devlet bazı borçların faizlerini sıfırlayacak. Bu imkanlardan yararlanmak için son başvuru tarih 31 Mayıs 2023 olarak belirtildi.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİRİYOR?

Alınan bilgilere göre vergiler ve prim borçları, trafik cezaları, askerlik borçları, köprü cezaları, otoyol geçiş cezaları, belediyelerin aldığı borçlar, öğrenim kredisinin faizleri gibi borçlar yeni yapılandırma kapsamına alındı.

Ancak burada en önemli nokta bahsi geçen borçların 31 Aralık 2022’den öncesine ait olmasıdır.

KİMLERİN BORÇLARI SİLİNECEK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı tahsil daireleri tarafında izlenen alacaklardan vadesi 31 Aralık 2022’den evvel olduğu halde 1 Ocak 2023 itibarı ile ödenmeyen ve tüm tahsil daireleri itibarı ile asli ve feri toplamda 2 bin TL ve altında olan borçlar affediliyor.

Vergi Affı çerçevesinde borçlarını yapılandırmayı talep eden vatandaşlar 31 Mayıs 2023 tarihine dek başvuru yapabilecekler.  Bu kapsamda kurumlara ödenecek olan miktarların ilk taksitleri 30 Haziran tarihine dek, diğer taksitlerse bu tarihi izleyen aylık dönemler şeklinde en çok 48 ayda ödenecek.

AKP Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir’in yapmış olduğu açıklamaya göre Kanundaki düzenlemelere göre, Yİ-ÜFE oranı aylık 0,75 şeklinde dikkate alınıyor. Bu da senelik yüzde 9’a tekabül ediyor. Yani borçlarını peşin ödeyenlerin hesaplanmış olan Yİ-ÜFE oranının % 90’ı silinecek. İdari para cezalar peşin ödenirse de ana paranın da % 25’i silinecek.

Başa dön tuşu