Ekonomi

Böyle bir iflas yıllardır görülmüyordu! En büyük 16. banka battığını resmen açıkladı! Açıklamalar peş peşe geldi

Tüm dünyada yükselen enflasyon bir yandan devam eden resesyon endişeleri de işleri çıkmaza sokmaya başladı. Özellikle gerçekleştirilen merkez bankası politikaları, enflasyon ve resesyon ile mücadeleyi amaçlarken; şu sıralar ekonomik açıdan en çok zorlanan ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yıllar sonra ilk kez büyük bir iflas yaşandı.

Dünyanın dara düştüğü pandemiden bu yana ekonomik göstergeler de adeta şaştı. Gerçekleştirilen ekonomik hamlelerle tampon uygulanmaya çalışan ekonomide veriler pek de umut verici değilken; pek çok şirket için de küçülme adımları atılmaya başladı. ABD’de ise 2008 küresel finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri geçtiğimiz günlerde yaşandı. Silikon Vadisi’nin en önemli bankalarından biri olan ve ABD’nin en büyük 16.bankası olan Silicon Valley Bank (SVB) battı. İşte detaylar…

FDIC’TAN İFLASA İLİŞKİN AÇIKLAMA GELDİ

Battığı öğrenilen SVB için ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) açıklama geldi. FDIC’tan yapılan açıklamada, SVB’yee Kaliforniya Finansal Koruma ve Inovasyon Departmanı tarafından sigortalı mevduatları korumak için kayyum atandığı bilgisi yer aldı. FDIC’nin sigortalı mevduat sahiplerini korumak için Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankasını (DINB) kurduğu bilgisi de verilirken; SVB’nin tüm sigortalı mevduatlarının buraya aktarıldığına ilişkin haberler de doğrulandı. Tüm sigortalı mevduat sahiplerinin en geç 13 Mart 2023 tarihine mevduatlarına tam erişime sahip olacağını bildiren FDIC, bankanın varlıkları satılırken sigortasız mevduat sahiplerine gelecekte temettü ödemelerinin yapılacağına ilişkin de ifadeler kullandı.

13 MART’TA YENİDEN İŞLEME AÇILACAK

SVB’nin Kaliforniya ve Massachusetts’te 17 şubesi olduğunu bildiren FDIC, bankanın ana ofisi de dahil olmak üzere tüm şubelerinin 13 Mart 2023 tarihinde düzenleyicinin kontrolü altında yeniden açılacağına ilişkin bilgi verdi. DINB’nin SVB’nin normal çalışma saatlerini sürdüreceği yapılan açıklama kapsamında yer alırken; bankacılık faaliyetlerinin yeniden başlaması için çalışmaların yapıldığı da aktarıldı. 31 Aralık 2022 itibarıyla SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar ve toplam mevduatının yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğunu bildiren FDIC, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan ilk FDIC sigortalı kurum olduğuna da dikkat çekti.

Başa dön tuşu