Ekonomi

Bu destekten kimsenin haberi yok! Torununa bakana Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş bağlanacak!

Genel olarak emeklilik ve sigortalılık işlemlerinden sorumlu olarak bilinen Sosyal Güvenlik Kurumu, aslında birçok farklı başlık altında vatandaşlara hizmet sunmak sunmaktadır. Maaş ödemelerini yalnızca emeklilik başlığı altında yapmayan kamu kurumu, özellikle istihdam projeleri sayesinde milyonlarca kadının hayatına dokunmaktadır. Bu kapsamda kadınların iş hayatında ki varlıklarının desteklenmesi amacı ile bebeklerinin bakımına da destek olan Sosyal Güvenlik Kurumu, düzenli olarak maaş ödemesi yapmaktadır.

Sigortalı çalışma hayatı olan ve bebeği olduğu için o işten ayrılmak durumunda kalan kadınlara seslenen Sosyal Güvenlik Kurumu, bebeğinin bakımını anneannesine veya babaannesine emanet etmek isteyen kadınlara, belirli şartlar çerçevesinde aylık olarak düzenli ödeme yapmaktadır. Söz konusu ödemeler bebeğin bakımını üstlenen kişinin hesabına aktarılmaktadır. “Torun maaşı” olarak bilinen hizmetten, sigortalı çalışma hayatının içerisinde yer alan tüm kadınların başvurularına açıktır.

TORUN MAAŞI NEDİR, KİMLER YARARLANABİLİR?

Torun maaşı hizmeti, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilen bir destek hizmeti gibi düşünülebilir. Çalışma hayatı içerisinde olan ve çocuğunun bakımını kendi annesine veya eşinin annesine emanet etmek isteyen kadınlar, bu hizmetten yararlanabilirler. Şimdilik pilot bölge olarak seçilen 10 ilde geçerli olan torun maaşı modeli için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, torun maaşı başvuru şartlarını şu şekilde belirlemiştir:

  • Anneanne/ babaanne ve anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
  • Anneanne/ babaanne ve anne aynı şehirde yaşıyor olmalıdır.
  • Annenin doğumdan önce en az 1 yıl kadar sigortası bulunmalıdır.
  • Anne sigortalı bir işte çalışıyor olmalıdır.
  • Bakıcı desteklerinden yararlanılmıyor olması gerekir.
  • Çocuk 3 yaşından küçük olmalıdır.
  • Annenin doğum borçlanması dışında bir prim borcu bulunmamalıdır.

TORUN MAAŞI HİZMETİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Aylık 425 TL, senelik 5 bin 100 TL olarak ödenen torun maaşı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun düzenli ödeme hizmetleri arasında yer alır. Torun maaşından yararlanmak isteyen ebeveynlerin, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu hizmet için seçilen pilot iller ise şu şekildedir:

  • Antalya, Sakarya, Konya, Tekirdağ, Kayseri, Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep.

Başa dön tuşu