Yaşam

Bu hastalıkta erken teşhis önemli! Alzheimer olup olmayacağınızı yıllar önceden anlayabilirsiniz!

Hareketsiz yaşam, stres ve yanlış beslenme gibi sebepler tuvalet alışkanlıklarında değişimlerin meydana gelmesine sebep olabiliyor.

Alzheimer rahatsızlığı insanın tüm hayatını etkileyen ve ilerleyen safhalarda temel ihtiyaçları gidermekte dahi zorluk yaşatan bir tür hastalıktır. Alzheimer hastalığında beyinsel fonksiyonlarda bozukluklar meydana gelir ve bu sebeple hastalığın tedavisinde en önemli etken erken teşhistir. Son zamanlarda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda tuvalette görebileceğiniz bir belirtinin Alzheimer olup olmayacağınız konusunda uyardığı öğrenildi.

Binlerce kişinin katılımıyla yapıldı

Tıp dergisi The Lancet’da yayımlanan araştırma ile 10 erken Alzheimer belirtisi açıklandı. Fransa ve Birleşik Krallık’taki 39.672 kişinin üzerinde yapılan araştırmada teşhis konulmadan önceki 15 senelik semptomların üstünden geçildi. Alzheimer teşhisi konmadan önce hastaların 123 durumu sergilediği tespit edildi. Buradan yola çıkarak en sık görülen nörodejeneratif durumla ilişkili 10’unu ortaya koydular.

En önemli belirtilerden; kabızlık

En şaşırtıcı ve en önde olan belirtilerden birisi kabızlık problemi. Alzheimer ile kabızlık arasında sıkı bir bağlantı var. 10 durumdan birisi olan kabızlığın Alzheimer ile ilişkisini kurmakta yetersiz kalınsa da gözlemlenmesi gereken durumlardan birisi.

Erken ortaya çıkabilir

Demans ilaçlarının yan etkilerinden birisi olarak Alzheimer hastalığında kabul edilse de genellikle teşhisten 7 yıl kadar önce ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerlediği sırada meydana gelir. Bazı AD hastalarında ise daha erken dahi görülebilmektedir. Bu nedenle de demans teşhisini erken yapmakta faydası olabilir.

Doktorla paylaşın

65 yaş üstü kişilerde kabızlık epey yaygındır, her kabızlık yaşayan kişinin Alzheimer olduğu söylenemez. Zaten neredeyse yarısı kabızlık problemi yaşar. Tuvalete gitmekte sorun, üç kereden az tuvalete çıkma ya da tuvalete gittiğiniz zaman ağrı gibi problemleriniz varsa bunları doktorla paylaşmak önemlidir.

Alzheimer belirtileri

Yapılan bilimsel çalışmada kabızlığa ek olarak önceki yıllarda ortaya çıkabilecek diğer belirtileri The Sun, majör depresyon, anormal kilo kaybı, anksiyete, şiddetli strese tepki, işitme kaybı, uyku bozuklukları, servikal spondiloz, yorgunluk ve düşmeyi de belirtti.

Başa dön tuşu