Ekonomi

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Yarın hesabınızı kontrol edin, karşılıksız 4 bin 336 TL ödeme yatacak

Devlet karşılıksız ve geri ödemesiz yardım veriyor. Liste belli oldu. Bu illerde yaşayanlar yarın ATM’den çekebilir. Tam 4 bin 336 TL ödeme yatacak.

Bu illerde yaşayanlar dikkat! Yarın hesabınızı kontrol edin, karşılıksız 4 bin 336 TL ödeme yatacak. Ocak ayının gelmesiyle birlikte zamlı sosyal yardımlarda merakla bekleniyor. Özellikle evde bakım maaşı alan vatandaşlar hangi illerde evde bakım maaşı yattı sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 15 Ocak tarihinden itibaren il il yayınlanan liste doğrultusunda hesaplara geçiyor. Peki, hangi illerde evde bakım maaşı yattı? Zamlı evde bakım maaşı 2023 ne kadar oldu?

Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla her ay ihtiyaç sahibi ve yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal yardım vermeyi sürdürüyor. En önemli sosyal yardımlardan biri olan evde bakım maaşı da binlerce kişiye ödeniyor. Ocak ayının gelmesiyle beraber evde bakım maaşında artış oldu. Yani ocak ayından itibaren zamlı evde bakım maaşı hesaplara yatıyor. Peki, zamlı evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Ocak ayı evde bakım maaşı yattı mı?  Peki, zamlı evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Ocak ayı evde bakım maaşı yattı mı? Ocak 2023 evde bakım maaşı yatan iller listesi haberimizde…

YENİ ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023 yılının gelmesi ile birlikte Asgari ücret emekli maaş zammı ve memur maaş zammı belli oldu. Yapılan maaş artışları sonrasında sosyal yardım ödemelerinde de artış oldu. Her ay düzenli olarak hak sahibi vatandaşların hesabına yatan evde bakım maaşı geçtiğimiz yıl 3336 TL olarak ödeniyordu. Ancak 2023 yılında bin TL zamlı olarak hesaplara geçen evde bakım maaşı 4336 TL’ye yükseldi.

OCAK AYI EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI?

Hak sahibi milyonlarca vatandaş Ocak ayı evde bakım maaşı yattı mı sorusuna yanıt arıyor. evde bakım maaşı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen illerde belirlenen günlerde hesaplara geçiyor. Her ayın 15’inden itibaren ödenmeye başlayan evde bakım maaşı yatan iller listesi bakanlık tarafından günlük olarak paylaşılıyor. Yani Yarından itibaren Ocak ayı evde bakım maaşı hesaplara yatmaya başlayacak.

E-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı hangi illerde yattı? 14 Ocak evde bakım maaşı yatan iller listesi hangileri gibi soruların yanıtı hak sahipleri tarafından merakla araştırılıyor. E-devlet girişi yaparak evde bakım maaşı sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için T.C kimlik no ve şifrenizle birlikte e-devlet girişi yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan evde bakım maaşı sorgulama bölümüne gelerek sorgulama işlemlerinizi tamamlamanız yeterli olacak. Yine maaşını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlarda cep telefonlarının kısa mesaj bölümüne bakiye yazılarak 47 47’ye göndererek sorgulama yapabilir.

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınlarına bakan kişilere veriliyor. Bu ödemeden faydalanabilmek için bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hane için de kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor.

Başa dön tuşu