Yaşam

Bu saatlerde uyananlar dikkat! Büyük risk altındasınız

Uzmanlardan riskli saatlerde uyananlar için önemli uyarı geldi. Karaciğerde yağ birikmesi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir. Bu sebeple uyku saatleri çok önemli.

Uzmanlar karaciğerde yağ birikmesine çok ciddi Sağlık sorunlarına sebep olabileceğini söylüyor. Özellikleri riskli saatlerde uyananlar büyük tehlike altında. Karaciğerde biriken toksik maddelerin erken tespit edilmesi ve yağlanmanın önlenmesi Hayati önem taşıyor. Saatlerde kalkanların mutlaka doktora başvurması gerekiyor.

Aşırı alkol tüketenler, fazla Kilolu olanlar ve diyabet hastalarında karaciğer yağlanması görülebiliyor. Zaman içerisinde karaciğerde biriken yağ tedavi edilmezse Karaciğer büyümesine yol açıyor. Üstelik tedavi edilmemesi durumunda siroz ve kanser riski de ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple karaciğer Yağlanması belirtilerine dikkat etmek ve zamanında da doktora başvurmak çok önemli.

Gece bu saatlerde uyananlar dikkat

Karaciğer yağlanmasının en önemli belirtilerinden biri uyku bozukluğu. Özellikle yaşam kalitesini önemli ölçüde bozacak şekilde uyku bozukluğu problemi yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Aynı zamanda uyanma saati de önemli. Uzmanlar bu konuda yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullanıyor;

“Genellikle sabah 1 ile 4 arasında uyanmanın en yaygın nedeni karaciğer sorunudur. Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olarak da bilinen karaciğer iltihabınız veya yağlı karaciğer hastalığınız olabilir.”

Uyku bozukluğu, kronik Karaciğer rahatsızlığı olan hastaların yüzde tek senin de görülüyor. Karaciğer yağlanmasının en önemli belirtileri arasında uykusuzluk, gündüz uyku hali, uyku etkinliğinde azalma, huzursuz bacak sendromu gibi belirtiler yer alıyor. Uzmanlar, karaciğerde biriken yağların yüklendiğinde vücudun verimli ve etkili bir şekilde kapanmasının mümkün olmadığını söylüyor.

Karaciğer gece 1 ile 3 arasında çalışıyor

Karaciğerin gece 1 ile 3 arasında çalıştığına ve vücudu temizlediğini söyleyen Uzmanlar şu ifadeleri kullanıyor; “Sirkadiyen ritmimiz, ana ‘iç saatimiz’dir ve tüm organlarımızın ve iç biyolojik sistemlerimizin birlikte uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. “Karaciğer, biz uyurken vücudumuzu temizlemek ve detoksifiye etmek için en çok çalıştığı saat bir ile sabah 3 arasında.” Yani uzmanlara göre bu saatler arasında uyananların mutlaka karaciğer yağlanması şüphesi ile doktora başvurması gerekiyor.

Karaciğer yağlanmasının diğer belirtileri ise şöyle:

Yorgunluk

Halsizlik

Terleme

Efor kapasitesinde azalma

Nefes darlığı

Ciltte kızarma

Kaşıntı

Karnın sağ üst kısmında dolgunluk hissi

Başa dön tuşu