Ekonomi

Bu tarihten sonra emekli olan EYT’liler yaşadı! Maaşını katlanacak: Ara zam, genel zam, seçim zammı…

Ocak ayından sonra emeklilik dilekçesi veren EYT’liler, son yapılan düzenlemeyle emekli olacakları maaşa ek zammı alacaklar. Geçen sene olduğu gibi temmuzda ara zam yapılırsa EYT’lilerin maaşları daha da artabilir. Maaş artışı ne kadar olacak? Detaylar haberimizde…

EYT’nin kabul edilmesinden sonra hareketli dünler yaşanıyor. EYT’ye başvurup başvurmama arasında kalan vatandaşlar için önemli veriler elde edildi. Emeklilik için yeni seneyi bekleyen EYT’liler genel zamdan yararlanabilecek. Ayrıca temmuzda ara zamdan da yararlanabilirler. Üstelik piyasada seçim zammından da bahsediliyor. İşte tüm detaylar.

PEŞ PEŞE ZAM GELİRSE EYT’LİNİN MAAŞI ARTABİLİR

Geçtiğimiz sene asgari ücretliye ara bir zam yapılmıştı. Alınan bilgilere göre Temmuz ayındaki ara zamda, memur maaşlarına yüzde 7.5, emekli maaşlarına ise yüzde 8.5 zam yapılması bekleniyor. Eğer seçim öncesi ek zam gerçekleşirse, bu oranlar daha da artabilir.

EYT’liler, emekliler, asgari ücretliler ve memurlar için sevindirici haberler var. Toplu sözleşme zammına ek olarak, memurların maaşlarına 6 aylık enflasyon farkı tutarında zam yapıldı. Ancak, hala merakla beklenen soru, 2 aylık enflasyon farkı ne kadar olacak?

Bu farka göre, seçim öncesinde veya Temmuz ayında maaşlara zam yapılması bekleniyor. Ara zam tarihi henüz netleşmedi, ancak memurların maaşlarına %7.5 oranında zam yapıldığı Temmuz 2022’deki ara zam dönemi gibi bir zam beklentisi var.

Asgari ücretliler de zam beklentisi içinde. Geçen sene yapılan zammın ardından, bu sene de en az %25 zam yapılması bekleniyor. Ancak, seçim öncesi veya sonrası zam yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil.

EYT’li, emekli, asgari ücretli ve memura seçim müjdesi! Maaşlara ek zam beklentisi başladı. Toplu sözleşme zammına ilave olarak 6 aylık enflasyon farkı tutarında maaşlarına zam alan memurlar iki aylık enflasyon farkı ne kadar oldu sorusuna yanıt aramaya devam ediyor. Bu farka göre seçim öncesinde veya temmuz ayında maaşlara zam yapılacağı belirtildi. İşte ara zam tarihi ve emekli, memur, asgari ücret maaşları…

Maaşlarına 6 aylık periyotlar halinde zam alan memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ilave olarak enflasyon farkı tutarında maaşlarına zam alıyor.

MAAŞLARDA SON DURUM NE OLACAK?

Bağ-Kur esnaf

Mevcut: 5.456 TL

Yeni: 6.001 TL

SSK (2000 öncesi)

Eski: 6.093 TL

Yeni: 6.702 TL

En düşük Emekli: 5.500 TL

Yeni: 6.050 TL

YÜZDE 1,68’LİK ARTIŞ

Başa dön tuşu