Yaşam

Çatlamış dudaklardan kurtulmak için 5 ipucu

Kış geliyor, bu yüzden dudaklarınızdaki hassas cilde biraz ekstra ilgi gösterin.

Kış, soğuk havayı seven insanlar için bile zor olabilir. Ne de olsa kimse sabah 5’te garaj yolunda kürekle kürek çekmeyi veya sadece mağazaya hızlı bir yolculuk yapmak için üç kat kıyafet giymeyi sevmez.

Ancak kış, çatlayabilen, kuruyabilen ve çatlayabilen dudaklarınız için yılın özellikle acımasız bir zamanı olabilir.

Dermatolog Melissa Piliang, “Soğuk havanın vücudumuz üzerinde önemli bir etkisi var ve buna dudaklarımız da dahil” diyor.

Dudaklarım neden çatlıyor veya kuruyor?

Kış havasının dudakların çatlamasına neden olması şaşırtıcı değil. Dışarıdaki soğuk hava ve dondurucu rüzgar – ve içerideki kuru, ısıtılmış hava – kombinasyonu, dudaklarınızı kuru ve sıkı hale getirmek için bir araya gelir.

Ve dışarı çıktığınızda, dudak korumasını hemen düşünmeyebilirsiniz.

Piliang, “Soğuğa çıktığınızda vücudunuzun geri kalanını örtmek için adımlar atabileceğinizi unutmayın” diyor . “Ama çok sık, ağzın kapattığın son şeylerden biridir. Bazen bunu hiç yapmayabilirsiniz, dudaklarınızı daha sert kış koşullarına maruz bırakabilirsiniz.

Ayrıca dudaklarınız, yüzünüzün ve vücudunuzun geri kalanıyla aynı cilt tipinde değildir.

Piliang, “Dudaklar çok ince ve hassas olan özel bir  cilt  türüdür – bu da gerçekten biraz ekstra ilgiye ihtiyaç duydukları anlamına gelir” diyor. “Dudaklarımız yüzümüzdeki derinin geri kalanından 10 kat daha hızlı kurur, bu nedenle ekstra koruma kullanmak gerçekten önemlidir.”

Çatlamış dudaklar için çareler

Neyse ki, çatlamış dudakları düzeltmek için alabileceğiniz birçok önlemin yanı sıra dudaklarınızı tüm kış boyunca pürüzsüz ve sağlıklı tutmak için benimseyebileceğiniz sağlıklı alışkanlıklar var . İşte takip etmeniz gereken altı ipucu:

Doğru dudak balsamını seçin

Her şeyden önce, dudaklarınıza ne sürdüğünüz önemlidir. Ve elinize aldığınız ilk “çap çubuğu” bazı durumlarda onu kesemeyebilir. Dudaklarınızı yumuşatmak için doğru dudak balsamını seçmekle ilgili bazı ipuçları:

Merhem bazlı bir dudak balsamı kullanın

Eczane koridorlarında dolaşırken vazelin, uçucu yağlar veya gliserin içeren iyileştirici bir merhem arayın. Bu çare nemi hapsedecek ve cildinizdeki çatlakları ve yarıkları iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Kafur, okaliptüs ve mentol içeren dudak balzamlarından uzak durun

Bu bileşenler başlangıçta yatıştırıcı bir his verir, ancak aslında dudaklarınızı kurutur ve sorunu daha da kötüleştirir. Dudaklarınız kuruduğunda ve tahriş olduğunda, bu tür dudak balsamından daha fazla sürersiniz ve döngü devam eder.

Dudak balsamınızın güneş kremi içerdiğinden emin olun

Dudak balsamındaki bir diğer önemli bileşen güneş kremidir. Soğuk havalara rağmen, güneş kışın parıldamaya devam ediyor. Cildiniz daha ince ve daha hassas olduğu için dudaklarınız yine de yanabilir ve yanmaya yüzünüzün geri kalanından daha yatkındır.

Hidratlı kalın

Dehidrasyon, dudaklarınızın kuru hissetmesinin bir nedeni olabilir. Bol su içmenin cildiniz için iyi olduğu bilinir ve buna hassas dudaklar da dahildir.

Dudaklarını yalama

Dudaklarınız kuruduğunda, onları nemlendirmek için yalamak istemeniz doğaldır. Ancak dudaklarınızı yalamak aslında tam tersi bir etkiye sahiptir. Dr. Piliang, “Dudaklarınıza bir kez tükürük sürdüğünüzde, bu aslında onların daha hızlı kurumasına ve genel olarak dudaklarınızın daha da kurumasına neden olur” diyor. “Ayrıca, yiyecekleri sindirmek için tükürükte bulunan enzimler dudakları tahriş ediyor.”

Dudaklarınızı ısırmayın, fırçalamayın veya ovalamayın

Ayrıca pullanma ve soyulmanın neden olduğu sinir bozucu, rahatsız edici duygudan kurtulma ihtiyacı da hissedebilirsiniz – sonuçta, dudaklarınız pürüzsüz olduğunda çok daha iyi hissettirir! Ama bu dürtüye direnmeye çalışın.

Dr. Piliang, “Dudaklarınızı ovmamak veya soyulan deriyi dişlerinizle veya parmaklarınızla temizlememek çok daha iyidir” diye tavsiyede bulunuyor. “Bu sadece dudaklarınızda çatlaklar ve yaralar yaratır ve işleri daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine, yatıştırıcı olacak ve dudaklarınızı iyileştirmeye yardımcı olacak çok ağır bir merhem bazlı balsam uygulayın.

Çatlamış dudakları hemen tedavi edin

Çatlamış dudakların tedavisi söz konusu olduğunda, zaman çok önemlidir! Şiddetli soyulma ve çatlakları hemen tedavi edin. Çatlamış dudakları bırakırsanız, daha da kötüleşebilir, muhtemelen enfekte olabilir ve hatta uçuğa neden olabilir. Örneğin, herpes simpleks virüsü, kışın daha sık görülebilen bağışıklık sisteminiz çöktüğünde saldırma eğilimindedir. Ve dudaklarınız soyulur, çatlar ve kuruduğunda, duruma yardımcı olmaz, sinir bozucu istilacı için daha ideal bir ortam yaratır.

Çatlamış dudaklar nasıl önlenir?

Sabah, yatma vakti ve dış mekan rutininize dudak koruması ekleme alışkanlığı edinmek, gitmenin yoludur. Piliang, “Birkaç balsam veya merhem çubuğu alın ve birini yatağınızın yanına koyun ve bir tanesini çantanızda veya arabanızda taşıyın, böylece her zaman elinizin altında olsun” diyor Dr. Piliang. Ayrıca, evinizdeki hava ısı veya ısıtıcınızdan kuruysa geceleri bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

Ve özellikle her gece yatmadan önce dudak kremi uyguladığınızdan emin olun. Birçok insan ağzı açık uyur. Ağzınızdan sekiz saat nefes alıp vermek dudaklarınızı ciddi şekilde kurutabilir ve dudak balsamı çok yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu