Medya

Çayı yanlış demlemek kansere yol açıyor! Çay nasıl demlenir?

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan çay, sabah, öğlen, akşam evlerde ve iş yerlerinde tercih edilir. Fakat çay demlerken dikkat edilmesi gerekiyor. Küçük bir hata kansere sebep oluyor. Çay nasıl demlenir? İşte detaylar…

Çay demlerken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan çayı doğru demleyerek kanseri vücudunuza davet etmeyin.

Çay demlerken neye dikkat edilmeli?

Çayın yüksek ısıyla demlenmesi yemek borusu kanserine sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle yüksek ısıda bırakmamak önceliklidir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta, çayı demleme biçimidir. Çok fazla kaynamış suya çay konulması bakteri oluşumuna yol açabiliyor. Aşırı derecede kaynamamış su ile çayın demlenmesi gerekir.

Çayın faydaları nelerdir?

Evde ve işyerlerinde daima tercih edilen çayın birçok faydası bulunur. Kalp sağlığına, bağırsaklara iyi gelir. İnme riskini azaltırken, kan şekeri seviyesini düşürür. Çaydaki bileşenler doğru demlendiği takdirde kanser hücreleri üzerinde etkili olabilir ve çay odaklanmayı arttırabilmektedir.

Çayın fazlası zararlı mıdır?

Her gıdanın fazlasının zararlı olabileceği gibi bu durum fazla miktarda çay tüketiminde de geçerlidir. Zararların başında kaygı bozukluğu oluşumu gelmekte. İçindeki doğal kafein nedeniyle çayın fazla tüketimi kaygı bozukluğu, uykusuzluk ve stres gibi problemlere sebep olabilir. Son olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta da çayın demlenme süresinin uzaması durumunda kafein miktarında artış olduğudur.

Başa dön tuşu