Medya

Cep telefonu kullanmak obeziteyi tetikliyor

Küçük çocuklar için “Ne kadar kilolu, o kadar sağlıklı” deniyor olsa da bu söylemin yanlış olduğu bir gerçek. Obeziteye dair sürdürülen araştırmalara bakıldığı zaman ve insanların yaşam tarzına sonuçlar şaşırtıcı oldu.

Çağımızda dünya üzerinde sayısız obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklarla baş etmeye çalışan çocuk var. Dünya üzerindeki bu durum Türkiye için de geçerli. Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Doğan obezite tanımını şöyle yapıyor, ‘Vücut ağırlığının boy oranına göre fazla artışı’.

Doğan, “Son 12 senedir obezite sıklığı yüzde 50 oranında arttı” diyerek son senelerde Türkiye’deki artışıyla ilgili açıklama yaptı.

“Fast food gibi ayaküstü, hızlı yenen yemekler, aşırı yağlı besinler, bitkisel liflerden fakir yemekler obeziteye yol açan faktörlerden. Ek olarak cep telefonu, televizyon gibi teknolojik cihazların kullanımının artması obeziteye yol açan diğer etkenlerdendir. İlk olarak hastalarda tedavi anlamında tıbbi beslenme ile uygun egzersiz programı uygulanmalıdır. Eğer bunlar yetersiz ise hastalarımıza faydası olacak güncel ve yeni tedavilere başlanmalıdır.”

Başa dön tuşu