Ekonomi

Çocuklu Aileler Dikkat! Devlet Tarafından 3.090 TL PTT Üzerinden Hesabınıza Yatırılacak

Devlet tarafından yapılan sosyal yardım ödemelerinde çocuklu ailelerde unutulmuyor. Okula giden çocuk olan Dar gelirli hanelerde devlet tarafından 3090 TL PTT üzerinden hesabınıza yatırılacak. başvuru yapılmasının hemen ardından PTT tarafından ödemeler gerçekleştirilecek. Böylece ihtiyaç sahibi olan çocuklu ailelere öğrenci desteği için ödeme gerçekleştirilecek.

Eğitim alan çocukların yer aldığı ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından ödeme yapılıyor. Farklı eğitim kademelerinde öğrencilik hayatını sürdüren aileler için bu yardım yapılıyor. 2023 yılında da sürdürülecek bu yardım ile ilgili Nasıl alınabileceği ve ne kadar yardım yapılacağı da belirtildi. SED yardımı adıyla açıklanan bu yardım öğrencilere gereken desteği sağlayacak. Bu konu hakkındaki başvuru şartları ve nasıl yardım yapılacağı açıklandı. Konuyla alakalı bilgi sahibi olmak ve Detaylara ulaşmak istiyorsanız sizin için içeriğimizde bunları derledik. Tüm detaylı bilgilerin yer aldığı haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Okuyan Öğrenci Bulunan Dar Gelirli Ailelere Yapılacak Yardım Tutarı Ne Kadar Olacak?

Yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle öğrenci çocuklarının ihtiyacını karşılama konusunda yetersiz kalan aileler bu yardımdan faydalanacak. Devlet destekli olarak gerçekleştirilen bu yardım çocuk sayısına göre yapılacak. Bu kapsamda yapılan değerlendirmenin ardından yardıma uygun görülen aile sahiplerine gerekli ödemeler yapılacak. Onay sürecinin ardından hak sahibi olan aileler arasında bir veya iki çocuğu bulunan aileler için 350 TL ödeme yapılacak. 3 çocuğu olan aileler için yapılacak yardım tutarı 450 TL olarak açıklandı. 4 çocuk sahibi olan aileler için bu yardım kapsamında 550 TL ödeme yapılacak. 5 ve üzerinde çocuğa sahip olan aileler için yapılacak ödeme miktarı 650 TL olarak belirlendi.

Bununla birlikte eğitim durumu göz önünde bulundurularak eğitim kademesine göre çocuklara yardım ödemeleri de sürdürülüyor. Okul öncesinde eğitim gören çocuklar için 2060 TL ödeme yapılırken ilk öğretim kademesinde eğitime devam eden çocuklar için 3.090 TL ödeme yapılacak. Bununla birlikte ortaöğretim öğrencileri için yapılacak yardım miktarı 3296 TL olarak belirlendi. Yüksek öğretim kurumlarında eğitimlerini sürdüren öğrenciler için 3708 TL ödeme yapılacak.

SED Yardımlarından Kimler Faydalanabilir?

Okuyan öğrencilerin bulunduğu ailelere yapılacak Bu yardımlar ile ilgili belirtilen detaylarda bazı şartlar açıklandı. Bu yardımdan faydalanmak isteyen aileler için bu şartlara uyma zorunluluğu bulunuyor. Başvuru yapacak kişilerin hakkında bakım tedbiri bulunmaması ve yaş şartı yüzünden sosyal hizmet birimleri veya koruyucu ailelerinden ayrılmış kişiler ile birlikte meslek kursu ya da öğrenimini devam ettiren mesleği bulunmayan kişiler ile birlikte kaza, hastalık ya da doğal afet gibi durumlar nedeniyle bakmakla yükümlü olunan kişiler ve bunların ihtiyacını yerine getiremeyen kişiler, daha önceden hakkında bakım tedbiri bulunan ve belirtilen yardımları alarak ailesi ya da yakınları tarafından bakılma durumu olan çocukların mevcut ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli gelir seviyesine sahip olmayan kişiler için bu destek ödemeleri gerçekleştirilecek.

Okuyan Çocukları Bulunan Ailelere Yapılan Bu Yardıma Nasıl Başvurulu Yapılır?

Okuyan çocukları bulunan aileler için 2023 yılında devam eden bu sosyal yardım ödemelerine e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkün. Sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu adı altında e-devlet üzerinden bu ödemeler için başvuru yapılabiliyor. Gerekli şartları taşıyan herkes bu ödemeler için başvuru yapabilir. Yapılan başvuruların ardından kısa bir onay süreci bulunuyor ve bu kapsamda yapılan değerlendirmelerin ardından ödemeler uygun görülen hak sahibi ailelere yapılıyor.

Başa dön tuşu