Ekonomi

Cumhurbaşkanı açıkladı, asgari ücrete çifte zam geliyor! Asgari ücret 2023 Ocak’ta 8 bin 500 TL olacak!

Milyonların beklediği haber geldi! Ocak 2023 asgari ücret zammı belli oldu. Aralık’ta asgari ücret 8500 TL oluyor. Bitmedi, Temmuz’da da asgari ücrete zam gelecek.

2023 asgari ücret zammı milyonlarca çalışan tarafından merakla bekleniyor. Gelen son bilgilere göre asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayının ilk haftasında başlıyor. Merakla beklenen zam formülü de belli oldu. Ocak 2023 asgari ücret 8500 TL oluyor. Ayrıca ikili zam formülü masada. Yani temmuz ayında da asgari ücrete zam yapılacak.

7 milyona yakın çalışan gözünü Aralık ayına çevirdi. Asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ile birlikte yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili AK Parti hükümetinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni açıklamalar var. 2023 asgari ücret zammı gelmiş geçmiş en büyük zam olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da bu yönde olmuştu. Ayrıca Erdoğan “daha öncekilerden farklı bir hazırlık var” diyerek asgari ücrete çifte zam müjdesini de duyurmuştu.

HEM OCAK’TA HEM TEMMUZDA ZAM YAPILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile asgari ücret tespit Komisyonu toplantılarının tarihini duyurmuştu. Bakan Bilgin de, 7-8 ya da 9 Aralık tarihlerinde toplantının başlayacağını bildirmişti. Asgari ücret artışı ilk toplantıda belli olmayacak ancak yavaş yavaş ortaya çıkan bazı detaylar bulunuyor. Gelen bilgilere göre bu yıl asgari ücrete çifte zam yapılacak. Yani asgari ücret artışı hem Ocak’ta hem de Temmuz’da olacak.

MORGAN STANLEY DE ASGARİ ÜCRET TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Türkiye’de verilecek 2023 asgari ücrete ilişkin dünyaca ünlü bankalardan da tahminler geliyor. Dünyanın sayılı bankalarından olan Morgan sen mi Türkiye’deki asgari ücret zammına ilişkin tahminlerini açıkladı. Bankadan yapılan açıklamaya göre asgari ücrete yüzde altmış zam gelecek. Eğer bu tahmin gerçek olursa yeni asgari ücret 8800 TL olacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYAL VERDİ

Çalışanların en çok merak ettiği konulardan biri ikili zam olur mu sorusunun yanıtı oldu. Yani hem Temmuz’da hem de Ocak’ta asgari ücret zammı yapılabilir mi? 2022 yılında yapılan ara zam ile birlikte bunun yolu açılmış oldu. Yani artık asgari ücret de emekli maaşları gibi 6 ayda bir artabilir.

Birçok ekonomist de bu fikirde. Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç yaptığı açıklamada Asgari ücretin Ocak ayında en düşük 8 bin 250 TL olacağını belirterek Temmuz ayında yeni bir zam daha beklediğini ifade etti.

Başa dön tuşu