Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Sokak hayvanları toplatılıyor mu?

Sokak hayvanları toplatılıyor mu? 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’in kuduz nedeni ile hayatını kaybetmesi sonrası bu soru bir kez daha gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sokak hayvanları ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda açıklama yaptı. İşte cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklamaları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Endonezya’da yapılan g-20 liderler zirvesinde çok sayıda temasta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyayı ilgilendiren mesajlar vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Zirve dönüşünde gazetecilerin gündeme dair sorularına cevap verdi.

Sokak hayvanları toplatılıyor mu?

Gazeteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’in kuduz nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası sokak hayvanları ile ilgili alınan kararları sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanları ile ilgili belediyelere Çağrı yaptığını hatırlatarak bu konuda talimat verdiğini söyledi. Erdoğan, kuduz nedeniyle hayatını kaybeden Mustafa Erçetin’e Allah’tan rahmet dilerken şu ifadeleri kullandı;

“Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var.”

Orman Bölge Müdürlüğü de çalışıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Orman Bölge Müdürlüğü’nün de söz konusu çalışma ile ilgili devreye girdiğini belirtirken Şimdilik İstanbul’da başlayan çalışmanın ilerleyen günlerde bütün illere yayılmasının plandığını dile getirdi.

Başa dön tuşu