Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi! Asgari ücret zammı için oran netleşti! 10 bin TL tüm çalışanlara hayırlı olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika talimatı geldi! Asgari ücret zammı ile ilgili net oran belli oldu. Çalışanlar yeni yılda 10.000 TL maaş almaya hazır olsun.

Cumhurbaşkanı Erdoğan onay verdi! Asgari ücret zammı için oran netleşti! 10 bin TL tüm çalışanlara hayırlı olsun! Son dakika zam haberleri devam ediyor. Asgari ücret zammı ile ilgili yeni bir haber daha gündeme geldi. Çalışanlar bu haberi duyunca düğün bayram edecek. Çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda talimatını verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından da çalışmalara başlandı. Yeni yılda asgari ücret zammı rekor olacak. Çalışanlar tam 10.000 TL maaş almaya başlayacak.

Yeni yıl için geri sayım başlarken asgari ücret zammı gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışan alacakları maaşı ve zam oranını şimdiden merak ediyor arama motorunda da bu yöndeki açıklamalar yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde yaptığı açıklamalara bakacak olursak 2023 asgari ücret zammı rekor seviyede olacak gibi görünüyor. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan Enflasyonun çok üstünde bir asgari ücret zammı olacağının sinyallerini şimdiden verdi. Peki, 2023 yeni asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRETE EK OLARAK REFAH PAYI VERİLECEK

Kulislerden gelen son bilgilere göre yeni yılda asgari ücret zammı %55 civarında olacak nokta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamalarda asgari ücrete Enflasyonun üstünde bir zam yapılacağını söylemişti. Ayrıca bu zammı ek olarak refah payının da eklenmesi bekleniyor. Yani enflasyonun 10 puan üzerinde bir zam oranı olacak gibi görünüyor. Asgari ücrete enflasyon farkı ve refah payı eklenirse Maaşlar 10 bin liraya kadar dayanacak.

TEMMUZ AYINDA BİR ZAM DAHA YAPILABİLİR

Asgari ücret zammı Ocak’ta yapılacak ancak Temmuz ayında enflasyon artışını bu şekilde devam etmesi halinde asgari ücrete bir zam daha yapılabilir. Yarın geçtiğimiz Temmuz ayında olduğu gibi gelecek yılda asgari ücrete ara zam söz konusu olabilir. Ancak tüm bunların kesinleşmesi için öncelikle seçimler bekleniyor. Yani 2023 seçimlerinde hükümet değişmesi halinde bu hesapların hiçbir önemi kalmayacak. Sonrasında yeni hükümetin ekonomik formülü göz önünde bulundurulacak.

10.000 TL ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ VAR

Asgari ücret zammı konusunda beklentilere bakacak olursak işçilerin 10.000 TL’ye varan bir beklentisi bulunuyor. Devlet bir yandan işverenlere prim teşvikini sürdürürken Asgari ücretin bu seviyelere ulaşması çok da imkansız gibi görünmüyor. Her şey Aralık ayında başlayacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonrasında belli olacak.

Başa dön tuşu