Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ahmet Kaya çıkışı: Bu topraklar onun da toprağıdır, mezarını Türkiye’ye getirmek istiyoruz

G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye dönüşte basın mensuplarına çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarındaki en dikkat çeken başlıklardan biri ise Ahmet Kaya başlığı oldu. Basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ahmet Kaya çıkışında bulunan Erdoğan, ‘Bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Yeter ki aile bu konuda kararını versin’ diyerek Ahmet Kaya’nın mezarını Fransa’dan Türkiye’ye getirmek istediklerini söyledi.

Merhum sanatçı Ahmet Kaya ile ilgili açıklamaları gündem olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmet Kaya’nın kendisi cezaevine girerken Yedikule’de Kızılçeşme’de yapılan programa geldiğini hatırlattı ve ‘Bu anlamlı günümüzde onun orada yaptığı konuşma, söylediği parçalar hakikaten unutulmazdı’ ifadelerini kullandı. Erdoğan, Sezai Karakoç ve Ahmet Kaya’yı vefatlarının 22. yılında rahmetle andı. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahmet Kaya ile ilgili açıklamalarından öne çıkan başlıklar…

‘HER İKİSİNE DE ALLAH RAHMET EYLESİN’

G20 Zirvesi dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin kendisine yönelttiği ‘Bugün sizin de sevdiğiniz, şiirlerini de çok duygulu ve güzel seslendirdiğiniz Sezai Karakoç’un vefat yıl dönümü. Aynı zamanda sizin de özel bir bağınızın olduğunu bildiğimiz Ahmet Kaya’nın da vefatının 22. yılı. Haklarında ne söylemek istersiniz?’ sorusunu yanıtladı. Erdoğan, ‘Her ikisine de Allah rahmet eylesin. İki gün önce de Ahmet Kekeç kardeşimin vefat yıl dönümüydü. Onu da rahmetle anıyorum. Tabii Sezai Karakoç zaten sürekli olarak şiirlerini okuduğumuz, terennüm ettiğimiz bir üstadımız. Ahmet Kaya da ben cezaevine girerken Yedikule’de Kızılçeşme’de yapılan programa gelmişti. Bu anlamlı günümüzde onun orada yaptığı konuşma, söylediği parçalar hakikaten unutulmazdı.’ dedi.

‘BU TOPRAKLAR ONUN DA TOPRAĞIDIR’

Geçmişte de Ahmet Kaya’nın mezarının Fransa’dan Türkiye’ye getirilmesine ilişkin teklifte bulunduklarını söyleyen ancak ailenin bu duruma olumlu yaklaşmadığını söyleyen Erdoğan, ‘Bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Bu teklifin değerlendirilmesiyle buna göre bir adım atılabilir. Çünkü bu topraklar onun da toprağıdır. Yeter ki aile bu konuda kararını versin. Adımı da ona göre atarız. Çünkü bu ülkede sevenlerinin olduğu kadar herhalde Fransa’da sevilmez.’ ifadelerini kullandı.

‘ONA YAPILANLARI UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

Ahmet Kaya’ya yapılanları bir kez daha hatırlatan Erdoğan, ‘Ona yapılanlar, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın. Bazıları kızıyor niye öyle diyorsun diye ama bu beyaz Türkler var ya neler yaptılar malum. Normal zamanda Ahmet Kaya şöyle, Ahmet Kaya böyle… Peki o gece yaptığınız ne? Neler neler demediler ki. Biz bir kez daha rahmet diliyoruz.’ dedi.

 

Başa dön tuşu