Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Müjde! 2023 Memur ve Emekli Zammında sürpriz

2022 yılının sonuna geldiğimiz bugünlerde 2023 yılında memur, emekli ve asgari ücret zamları milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özellikle emekli zam haberleri ile ilgili olarak büyük bir müjde verdi. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin etkileri ülkemizde de hissedildiğinden dolayı bilhassa birçok emekli son zamanlarda aldıkları emekli aylıkları ile geçinme konusunda zorluk yaşıyor. Bundan dolayı 2022 yılının da bitmesi ile 2023 yılında emekli, memur ve asgari ücrete gelecek zam milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Müjde!

Son zamanlarda milyonlarca vatandaş 2023 yılının gelmesi ile emekli, memur ve asgari ücrete gelecek zam oranlarını araştırmaya başladı. Temmuz 2022 tarihinde yapılan zammın ardından gözler Ocak 2023 zam oranına çevrilmiş durumda. Bu bağlamda temmuz 2022 zam oranlarının ardından Ocak ayına kadar olan enflasyon değerleri baz alınarak, Ocak ayı emekli, memur ve asgari ücret zammının açıklanacağını ifade edebiliriz.

Uluslararası alanda birbirine entegre bir yapı içerisinde olan ülkelerde yaşanan herhangi bir hareketlilik diğer ülkelerde de kendini göstermektedir. Bu bağlamda küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyor. ABD bu konuda FED faiz oranını arttırırken diğer Merkez Bankaları kendi ülke çıkarları doğrultusunda politika üretip uygulamaktadır. Bu bağlamda Türkiye’ nin de enflasyon ile mücadele kapsamında politika faizinde indirime gittiğini ifade edebiliriz.

Yaşanan gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda vatandaşlar ekonomik krizden olumsuz etkilendiklerinden dolayı ve 2023 yılının da gelmesinden kaynaklı memur, emekli ve asgari ücret zamlarına gelecek zam oranlarını yakından takip edip araştırmaya başladı. Yapılan resmi açıklamaları yakından takip eden vatandaşlar zam oranlarını merak ediyor.

2023 Memur ve Emekli Zammında Son Durum!

Milyonlarca insan 2023 Ocak ayındaki zammı merak edip araştırmaya devam ediyor. Memur, emekli maaşı alan ve asgari ücretliye Temmuz 2022 tarihinde yapılan zammın ardından gözler Ocak 2023’ e çevrilmiş durumda. Temmuz ayından sonraki ayların ocak ayına kadar olan enflasyon değerleri hesaplanarak Ocak 2023 emekli, memur maaşları ve asgari ücret zam oranları belirlenecek.
Yaşanan bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Erdoğan, son altı ayın enflasyon verileri ışığında yeterli oranda zam yapılamasa kendi inisiyatiflerini kullanacağını da ifade etti.

Özellikle Temmuz 2022 tarihinde yapılan zam oranlarının ardından emekli promosyonu oldukça gündemde yer almıştı. Hatta bu konuda özel bankalar kendi aralarında yarışırken kamu bankalarının da sürece dahil olması yarışı daha da kızıştırdı. Bu bağlamda bazı vatandaşların bulundukları illerde özel bankaların olmamasından kaynaklı Hazine ve Maliye Bakanlığının talimatı ile kamu bankaları da sürece dahil oldu.

Sürece dahil olan kamu bankaları ile yarış daha da kızışırken özel bankalarda emekli promosyon ödemeleri 10 bin TL’ nin üzerine çıktı. Bankalar burada özellikle kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için birbirinden güzel kampanyalar hazırladı. Hazırlanan kampanyalar 3 yıllık taahhüt verilerek başvurunun gerçekleşmesi sonucunda yararlanılabiliyor. Başvuruların yoğun olarak yapılmaya başlandığı dönemlerde bankalar önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. Başvuru tarihinin son bulduğu günler dikkate alınarak bankalar başvurularda yeniden güncelleme yaparak başvuruyu uzattı. Uzatılan başvurular ile paralel olarak da her geçen gün emekli promosyon ödemelerinde rakam güncellemeleri yaşandı. Emekliler bu kampanyaları yakından takip ederek başvuruyu gerçekleştirdi. Yapılan başvuruların ardından vatandaşlar kampanyalardan yararlanma fırsatı yakaladılar.

Başa dön tuşu