Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Müjde! Memur, Emekli ve Asgari Ücretli ’ye Zam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın öncülük yaptığı kabine toplantısı, binlerce kişi tarafından yakından takip edildi. Toplantı sonrasında memur, emekli ve asgari ücret zamları hakkında alınacak kararlar da merak konusu oldu. İşte detaylar…

Son zamanlarda TÜİK’ in açıkladığı enflasyon oranlarının ardından gözler kabine toplantısına çevrilmişti. Toplantıda alınacak kararlar bütün Türkiye’ de merak konusu oldu. Bugün saat 15.30 da başlayan kabine toplantısında alınan kararlar piyasalar açısından önem arz etmektedir. Bilhassa emekli, memur ve asgari ücretlerine geçek zam oranları merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Müjde!

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizi bugün Türkiye’de de hissediliyor. Hemen hemen her sektörden zam haberleri yapılıyor. Bu gıda, giyim, akaryakıt ve enerji gibi daha birçok üründe bu zamları görebiliyoruz. Öte taraftan yıl sonunun da yaklaşması ile insanlar bilhassa asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar merak konusu oldu.

2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında memur, emekli ve asgari ücretlere zam yapıldı. Yapılan zamların ardından gözler emekli promosyon ödemelerine çevrilmişti. Burada hem kamu hem de özel bankalar müşterilerini diğer bankalara kaptırmamak için birbirleri ile yarışa girdi. Özel bankalar emekli promosyon ödemelerinde ek ödemeler ile 10 bin TL’ nin de üzerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz gün enflasyon oranlarını açıklaması ile gözler yine zam oranlarına çevrilirken hem kasım hem de aralık ayı enflasyon oranlarının da açıklanması ile memur, emekli ve asgari ücret zamlarının netleşeceği belirtildi. Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın kabine toplantısından sonra yapacağı açıklama dikkat çekti.

Memur, Emekli ve Asgari Ücretli ‘ye Zam!

Her ay açıklanan enflasyon oranları bu ay da TÜİK tarafından açıklandı. Ekim ayı enflasyon oranları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Açıklanan enflasyon oranları ile birlikte son dört ayın enflasyonu % 10,59 oranında olduğu ifade edilebilir. Kasım ve aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz. Şimdiki oranlar göz önünde bulundurulduğunda memurların %12 oranında zam alacağı belirtilebilir.

7 Kasım 2022 tarihinde, saat 15.30 yapılması planlanan kabine toplantısına gözler çevrilmiş durumda. Bütün Türkiye bugün yapılacak kabine toplantısını yakından takip etti. Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek kabine toplantısında bilhassa memur, emekli ve asgari ücretli kişileri yakından ilgilendiriyor. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın canlı yayında açıklama yapması bekleniyor. Bu kapsamda gözler, canlı yayında açıklama yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur, emekli ve asgari ücretliye ocak ayı için verileceği belirtilen refah payı zammına ilişkin olarak yapılacak açıklamaya çevrildi.

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin devam etmesi bilhassa yüksek enflasyon ile mücadelenin devam ettiği ortamda ülkemizde de ekonomik krizin etkileri derin bir şekilde hissediliyor. Tabi her ülke bu konuda farklı politikalar üretmekte ve bu yönde adımlar atılmaktadır. Yaşanan ekonomik krizin etkilerini en hafife indirmeye çalışan vatandaşlar özellikle Ocak 2023 tarihinde yapılacak zamları yakından takip ediyor. Bu kapsamda resmi olacak yapılan açıklamalar da yavaş yavaş gelmeye başladı.
7 Kasım 2022 tarihinde yapılan kabine toplantısı da asgari ücret, memur ve emekliler için yapılacak zam oranları açsından önem arz etmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası canlı yayında yapacağı açıklama dört gözle bekleniyor. Bu bağlamda refah payı zammına ilişkin açıklamanın yapılacağı belirtilebilir.

Başa dön tuşu