Ekonomi

Cumhuriyet Tarihinin Rekor Desteği 250 Milyar TL Olacak! KGF Destek Paketi İçin Sayılı Günler

Kgf destek paketi için artık sayılı zaman kaldı. Cumhuriyet tarihinin rekor desteği 250 milyar TL olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu konu ile ilgili çalışmaların sona erdiğini ve ödemelerin yakında başlayacağını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılan duyuruda kgf paketinin 250 milyar TL tutarında bir kredi kaynağı sağlayacağını belirtti. Bu kapsamda işverenler için EYT açısından karşılaştırılan maddi yükü hafifletmek adına kefaletsiz olarak 25 milyar kredi desteği verilecek. Bunun dışında kefaletle verilmesi durumunda bu tutar 34 milyar TL olacak. Aynı zamanda bu destek paketinde kadın girişimciler, özel okullar ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar da yararlanabilecek. Toplandığı 250 milyar TL gibi rekor bir bütçeye sahip olan bu destek düşük faizli kredi olarak gezilecek. Haberimizin devamında bu konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İstihdam Azaltmamak İçin Taahhüt Verilecek

Kgf paketlerine başvuracak firmalardan istihdam azaltmamak için taahhüt vermeleri istenecek. Bölgesel odaklı Kobi Destek Paketi ve Girişimci Paketlerinden yararlanmak isteyen firmalar bu detaydan hariç tutulacak. Bu desteği alan kişiler kredi vadesinin devam ettiği süre dahilinde sahip oldukları istihdamı azaltmamak için taahhüt vermek zorunda olacak. Konu ile ilgili açıklama yapan hazine ve maliye bakanı Nureddin Nebati 2009 ve 2022 yılları arasındaki 13 yıllık süreç boyunca Yaklaşık 700 milyar TL kredi desteğinin sağlandığı konusunun altını çizdi. Ayrıca bakan Nureddin Nebati sadece 2023 yılında verilecek desteğin 13 yıllık sürecin üçte birinden fazla olduğunu belirtti.

Ucuz Kredi Yatırımının Başka Yerlerde Kullanılması Engellenecek

Yapılan açıklamada kgf paketlerinin kullanırken ucuz kredi yatırımının başka alanlarda kullanılmasının önüne geçilecek. Böylece ucuz kredi yatırımının gerçek anlamda yatırımları ve istihdama kullanılması sağlanacak. Böylece ihracat ve cari fazlaya katkı sağlanması amaçlanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, bu desteğin tüm KOBİ’leri kapsamasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. 2023 yılında yapılacak yatırımların büyümeye olumlu etki edeceğini ve bu kredinin de gereken desteği sağlayacağını belirtti. 10′ dan fazla farklı paket olarak gerekli finansmanı sağlayacak olan bu destek sayesinde hedeflere ulaşmanın daha kolay olacağına vurguladı. Ayrıca Avdagiç, devletten sonra sıranın bankalara geldiğini ve bankaların da gereken desteği sunması gerektiğini söyledi.

İş Dünyasında Bu Paket Olumlu Tepkiler Aldı

Kgf destek paketlerinin açıklanmasının ardından iş dünyasında bu paketler olumlu tepkiler aldı. Neredeyse tüm iş sektörlerini kapsayan bir yapıda olması nedeniyle işverenler tarafından bu destek paketleri büyük beğeni aldı. Her sektörde ve her bölgede kalkınmayı ve gelişmeyi teşvik eden şirketler için de belli bir miktarın ayrılması işverenlerin yüzünü güldürdü. Böylece büyük bir çıkmazın içine girmekten kurtulan işverenler bu destek dahilinde düşük faizli krediden faydalanmak için hemen girişimlere başlayacak. Özellikle EYT kanununun çıkmasının ardından ortaya çıkan finansman ihtiyacının karşılanmasında bu konuda işverenlerin eli oldukça rahatladı. Gelirken finansmanı bu destek paketi dahilinde alacağı kredi ile karşılayacak olan işverenler gerçek anlamda memnuniyet duyuyor. Kgf destek yardımı için faydalanılacak paketlerin bilgisine aşağıda ulaşabilirsiniz.

İşletme Giderleri Destekle Paketi
Döviz Kazandırıcı Faaliyetleri Destek Paketi
Yatırım Proje Finansman Destek Paketi
İmalat Sanayi Destek Paketi
EYT Destek Paketi
Bölgesel Odaklı KOBİ Destek Paketi
Kadın Girişimci Destek Paketi
Yeşil Dönüşüm Ve Enerji Verimliliği Paketi
Teknoloji Destek Paketi
Dijital Dönüşüm Destek Paketi
Konut İnşaatı Destek Paketi
Yeni Evim İnşaat Destek Programı
Eğitim Destek Paketi

 

 

Başa dön tuşu