Ekonomi

Devlet bankaları elini taşın altına koydu! Ziraat Vakıf Halkbank az önce açıkladı ev almak isteyene 0,69 0,99 faizli konut kredisi

Ev sahibi olma hayalleri kuranlara devlet bankalarından müjde geldi. Yılbaşı öncesi düşük faizli kredi verilecek. Üstelik 1 yıl ve 2 yıl geri ödemesiz seçenekler var.

Devlet bankaları elini taşın altına koydu! Ziraat Vakıf Halkbank az önce açıkladı ev almak isteyene 0,69 0,99 faizli konut kredisi. Devlet bankaları elini taşın altına koydu! Ziraat Vakıf Halkbank az önce açıkladı ev almak isteyene 0,69 0,99 faizli konut kredisi. Devlet bankaları, yeni yıl öncesi kendi evini alma hayali kuranlar için elini taşın altına koyuyor. Yeni konut kredisi kampanyası sayesinde herkes ev sahibi olacak. Üstelik 1 ve 2 yıl geri ödemesiz dönem var. Yani bugün kredi kullananlar 2 yıl sonra ödemeye başlayabilecek. Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranları da 0,69 ile 0,99 arasında değişiyor. Ev Hayali kuranlar için düşük faizli konut kredisi veren bankalar haberimizde…

Gayrimenkul fiyatlarında yaşanan fahiş artış sonrası orta ve dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması Hayal haline gelmişti. TOKİ kampanyası ile birlikte vatandaşlar ev alma imkanı bulurken yeni bir kampanya duyurusu daha geldi. Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortak proje yaptığı. Bu sayede yüzde birini altında faiz oranı ile ev sahibi olmak Mümkün olacak. Başvuru sahiplerinin gelir durumuna göre faiz oranları da farklılık gösterecek. Peki, hangi bankalar düşük faizli kredi veriyor? Düşük faizli konut kredisi veren bankalar ve yeni kampanyanın detayları haberimizde…

UCUZ MALİYETLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI BAŞLIYOR

Devletten hiç evi olmayan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Orta ve dar gelirli vatandaşa ev sahibi yapacak yeni kampanyanın detayları ortaya çıktı. Ucuz maliyetli konut kredisi sayesinde ev almak artık daha kolay olacak. Bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına indiriyor. Şu anda konut kredisi faiz oranları yüzde 0.99’a kadar gerilemiş durumda. Ancak inşaat sektörü temsilcilerinin de elini taşın altına koyması ile birlikte konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.79’a düşeceği tahmin ediliyor.

İKİ BAKANLIK ORTAK PROJE YÜRÜTÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında ortak proje başladı. Dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için iki bakanlık birçok formülü masaya yatırdı. Yeni proje kapsamında Hiç evi olmayan Yani ilk kez ev alacak vatandaşlara düşük faizli kredi fırsatı tanınacak. Kredi başvurusu yapacak olan kişilerin adına başka kayıtlı konut bulunmaması gerekiyor. Ayrıca bu kredilere belli bir gelir grubunda olan vatandaşlar başvuru yapabilecek. Diğer yandan alınmak istenen konutun 4-5 yıllık bir süre ile satışa konulmaması şartı da var. Yani iki bakanlık birçok formülü düşünüyor ve vatandaşa ev sahibi yapmak istiyor.

GELİRE GÖRE FAİZ ORANI UYGULANACAK

Düşük faizli konut kredisi kampanyası ile ilgili devlet bankaları da elini taşın altına koyacak. Ziraat Bankası VakıfBank ve Halkbank şu anda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.69 seviyelerinde tutuyor. Ancak kampanyanın hayata geçmesi ile birlikte devlet bankalarında konut kredisi faiz oranlarını 0,66 ve 0,99 oranında değişeceği tahmin ediliyor.

Düşük faizli konut kredisi kampanyası hakkında konuşan çevre ve şehircilik bakanı Murat kurum Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile aralarında çalışmalarının devam ettiğini söylemişti. Bakan kurum açıklamasında yeni Kredi paketi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı; “Fiyatları dengeledik, aşağı çektik, bunun tekrar yukarı çekilmesini istemiyoruz. Orta gelirliye yönelik kampanyanın amacına ulaşması için çalışıyoruz. Fiyatları olumsuz yönde etkilemesini istemiyoruz. Kampanyayla talebi yönetip proje arzının artırılması lazım. İkisini aynı anda yapmazsak evlerin fiyatları yükselir. Ev fiyatlarının artmaması için titiz çalışma yürütüyoruz”.

Başa dön tuşu