Ekonomi

Devlet bu kişilere 12 ay boyunca yardım ödeyecek! PTT’den milyonlarca aileye 15 bin TL nakdi destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile PTT ortak duyuru yaptı. Milyonlarca kişiye 15 bin TL destek ödenecek. Ödemeler PTT’den yapılacak. 12 ay boyunca devam edecek.

Devlet bu kişilere 12 ay boyunca yardım ödeyecek! PTT’den milyonlarca aileye 15 bin TL nakdi destek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı PTT’den ihtiyaç sahibi ailelere nakit destek vermeye hazırlanıyor. Milyonlarca aile bu ödemeden yararlanabilecek her ay düzenli para verilecek. Bakanlık ve PTT işbirliği ile sağlanacak olan ödemelerin detayları ortaya çıktı. Aile Bakanlığı, yardımı muhtaç ihtiyaç sahibi gelir kriterinin altında kalan herkese bu desteği veriyor. Ayrıca asgari ücretliler ve emekliler de gelir kriterinin altında kalmaları durumunda ödeme alabiliyor. Yardım parası 12 ay boyunca düzenli olarak yatıyor.

Bu ödemeden milyonlarca aile faydalanabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geri ödemesiz ve karşılıksız tam 15.000 TL nakit parayı PTT’den hesaplara aktarıyor. 1 yıl boyunca devam edecek olan ödemelerden hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olan tüm Haneler faydalanabiliyor. Başvuru işlemleri de çok kolay. e-Devlet girişi yaparak hemen ödeme için başvuru yapabilirsiniz. Geç kalmayın ve Ocak ayı ödemelerini kaçırmayın. 12 ay boyunca sürecek maddi yardım için detaylar haberimizde…

BU UYGULAMA İLK KEZ BAŞLADI

Aile Bakanlığından vatandaşı ödenen Türkiye aile destek yardımı bu yıl ilk kez uygulamaya kondu. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana vatandaşlar her ay düzenli olarak Türkiye aile destek yardımı alıyor. Milyonlarca hane bu ödemeden faydalanıyor. Ödemeler Aile Bakanlığı bütçesinden karşılanırken her ay milyarlarca liralık bütçe ayrılıyor. Şu ana kadar 4 milyondan fazla hanenin bu ödemeden faydalandığı öğrenildi. Bir kez başvuru yapmak yetiyor sonrasında hak sahibi kişiler 12 ay boyunca düzenli ödeme almaya devam ediyor.

Türkiye aile destek yardımı ödemeleri kişilerin gelir durumuna göre 12000 TL ile 15.000 TL arasında değişiyor. Ayrıca bu ödemeyi alanlara kreş desteği de veriliyor. Yani aile destek yardımı alanlar çocuk bileşeni ödemesinden de faydalanabiliyor. Ödemeler hesaplara PTT’den yatıyor T.C kimlik kartı ile birlikte şubelere gitmek Ödeme için yeterli oluyor.

12 AY DÜZENLİ OLARAK ÖDENECEK

Türkiye Aile Destek paketini daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuş ardından da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık paketin detaylarını paylaşmıştı. Bu yardımlar geliri hiç olmayan ya da düşük gelirli olan ailelere yapılıyor. Tam bir yıl boyunca ödemeler devam ediyor. Faydalanmak isteyen hanelerin başvurularını e-Devlet’ten ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapmaları gerekiyor. Yardım paketine ilgi son derece yoğun paketin kapsamında son derece geniş. O sebeple sınırlı sayıda haneye yardım ulaşabiliyor.

AYLIK ÖDEMELER HESAPLARA GEÇİYOR

Türkiye Aile Destek programı kapsamında Yardım almak isteyen ailelere her ay 850 ile 1250 TL arasında ödeme yatırılıyor. 12 ay boyunca aylık ödemeler devam ediyor ve yılsonunda toplam 15.000 TL’ye kadar ulaşıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Aile Bakanlığının başlattığı Türkiye Aile Destek paketi yardımı başvuruları e-Devlet’ten yapılabiliyor. TC kimlik numara ve şifresi ile giriş yaptığınız e-devlet üzerinden aile destek yardımı yazarak başvuru formuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. e-Devlet üzerinden başvuru yapmanız durumunda herhangi bir belge ibraz etmeniz gerekmez sadece T.C kimlik numaranız yeterli olur.

Yine T.C kimlik kartı ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına bireysel başvuru yapmakta mümkündür. Kimlik kartınızla en yakın Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na giderek başvuru işlemlerinizi şahsen tamamlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu