Ekonomi

Devlet memurlarına kötü haber! Yürürlükten kalktı, artık verilmeyecek!

Hazine ve Maliye Bakanlığı az önce açıkladı: devlet memurlarına yapılan o yardım artık verilmeyecek!

Devlet memurlarına kötü haber! Yürürlükten kalktı, artık verilmeyecek! Hazine ve Maliye Bakanı az önce duyurdu! Milyonlarca memurun aldığı yardım artık verilmeyecek! Konu ile ilgili yasa az önce Resmi Gazete’de paylaşıldı.

Milyonlarca devlet memurun faydalandığı o yardım artık yok, 7 Ocak tarihi ile yürürlükten kaldırıldı. Bugün haberi duyan memurlar işyerlerine morali bozuk bir şekilde gidiyor. Çünkü onlara yapılan yardımların biri daha yürürlükten kaldırıldı, artık verilmeyecek!

HAZİNE VE MALİYE BAKANI AÇIKLADI

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre milyonlarca memuru ilgilendiren yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlükten kaldırıldı. Artık memurlara yiyecek yardımı yapılmayacak!

15 OCAK 2023- 14 OCAK 2024 TARİHLERİ ARASINDA GEÇERLİ

Memurlar için belirlenen yiyecek yardımı bedelleri, 15 Ocak 2023 tarihinden 14 Ocak 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Ek gösterge farklı fiyatları ortaya çıkardı. Sözleşmeli personelde ise aylık brüt ücret dengesi göz önünde bulundurularak yardım ücreti verilecek. Yayınlanan tablo doğrultusunda pek çok memur günümüz şartlarına uymadığı konusunda hem fikir.

YÖNETMELİK AMACI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Uygulama Tebliği amacı, 2023 yılının çalışma günleri içerisinde öğle yemeği servisinden yararlanan memur ve sözleşmeli personelden alınacak olan asgari yemek bedelini belirlemek esasına dayanır.

Yayınlanan tebliğ; genel bütçe kapsamına dahil olan kamu idareleri, özel bütçeli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri, döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu idarelerinde bulunan memur ve sözleşmeli personeli kapsamaktadır.

Yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetinin Ankara, İstanbul ve İzmir ilerinde üçte ikisi ve diğer illerde arısını aşmamak kaydıyla kurum bütçelerinin belirlediği ödeneklerden sağlanmaktadır. Yemek yiyen memur ve sözleşmeli personelin yemek kısmında karşılanmayan kısmı ise yemek yiyenlerden alınmaktadır.

2023 YILI BELİRLENEN YEMEK BEDELİ BRÜT TUTAR

2023 yılında memur ve sözleşmeli personelin yararlandığı öğle yemeği için revize edilen fiyatlar tabloda verildi:

 

Başa dön tuşu