Ekonomi

Devlet yeni yıl için yardım yapacak! Aile Bakanlığı ve PTT anlaştı, 1124 TL devlet yardımı 12 ay ödenecek

Devletten dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım yeni yılda da devam edecek. Aile Bakanlığı PTT ile Yeni anlaşmasını duyurdu. 12 ay boyunca ödeme hesaplara yatacak.

Devlet yeni yıl için yardım yapacak! Aile Bakanlığı ve PTT anlaştı, 1124 TL devlet yardımı 12 ay ödenecek. Devlet kurumları aracılığı ile Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere yapılacak olan yardımlar devam ediyor. Yeni yıl için yardım başvuruları şimdiden kabul ediliyor. Her ay düzenli olarak yapılacak destek ödemeleri ve tutarları da belli olmaya başladı. Üstelik bu tutarlar 2022 yılı için açıklandı. Yani yılbaşından itibaren devletin verdiği sosyal yardımlara da zam gelecek. Peki, 2023’te hangi sosyal yardım ne kadar olacak? Devlet yardımı ve destek ödemeleri neler?

Maddi durumu yerinde olmayan ve ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşlara devletten yardım ödemeleri aralıksız olarak devam ediyor. Devlet, 2022 yılında yaptığı sosyal yardım ödemelerine 2023 yılında yenilerini de ekleyerek devam edecek. PTT aracılığı ile yapılacak olan ödemeler her ay düzenli olarak hesaplara yatacak ve 12 ay boyunca sürecek. Maddi durumun yeterli olmayan, Dar gelirli olan, hane içinde kişi başına düşen geliri Asgari ücretin üçte birinden az olan herkes başvuru yaparak ödeme fırsatından faydalanabilecek. Devletin sağladığı sosyal yardım ödemeleri ile ilgili detaylar paylaşıldı. İşte 2023 yılında zamlı sosyal yardım ödemeleri…

2023 zamlı sosyal yardım ödemeleri ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile devletten vatandaşa birçok farklı kalemde sosyal yardım fırsatı sağlanıyor. Her ay düzenli olarak hesaplara yatan ödemeler yılda 2 defa enflasyon oranında zamlanıyor. Ocak ayı öncesinde düzenli verilen sosyal yardım ödemelerinin tutarları şu şekilde;

Ölüm aylığı: Devlet, ölüm aylığını çocuk ve eş arasında bölüyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında yüzde yirmi beş hisse oranına denk gelen en düşük Ölüm aylığı 877 TL olmuştu. %50 oranına denk gelen Ölüm aylığı ise 1755 TL olarak hesaplara yatırıyor.

Evde bakım maaşı: Evde bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına ödenen evde bakım aylığı da her altı ayda bir enflasyon oranında artıyor. Son olarak Temmuz ayında yapılan zamla beraber evde bakım maaşı 3340 TL’ye yükseldi. Ocak ayında evde bakım maaşına yeniden zam yapılacak.

Engelli maaşı: Devletin engellilere sağladığı düzenli sosyal yardım ödemesi olan engelli aylığı engel oranına göre farklılık gösteriyor. 2022 yılının ikinci yarısı için %40 ve 69 oranında engelli olan kişilere 1124 TL yüzde 70 ve üzeri engelli bulunan kişilere ise 1687 TL maaş bağlanıyor.

E-devlet ‘ten başvuru yapabilirsiniz

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler için devletin sağladığı sosyal yardım ödemelerine başvurular e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal yardımlarından faydalanmak isteyenler T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte e-devlet girişi yaptıktan sonra başvuru işlemlerini tamamlayabilir. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile de başvuru yapmak mümkün.

Başa dön tuşu