Ekonomi

Devletten ihtiyaç sahiplerine 1.997, 2.059, 4.336 TL yardım ödemesi için geri sayım başladı

Devlet ihtiyaç sahiplerine yardım veriyor. Gelir kriterine uyan herkes alabiliyor. Ödemeler 1997 TL, 2059 TL ve 4336 TL arasında değişiyor.

Devletten ihtiyaç sahiplerine 1.997, 2.059, 4.336 TL yardım ödemesi için geri sayım başladı. Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı yardıma muhtaç kişilere sosyal destek ödemelerini aralıksız olarak devam ediyor. Devlet hiçbir yap vatandaşını aç açıkta bırakmazken 2023 yılında yapılan sosyal yardımlar da artış oldu. Bu artışlardan doğan haklar şubat ayından itibaren hesaplara yatacak. Devlet yardım alan vatandaşlar hangi ödemelere zam geldiğini merak ediyor. Evde bakım maaşı engelli maaşı, 65 yaş aylığı ve daha birçok ödeme zamlı olarak hesaplara yatacak. İşte 2023 sosyal yardım ödemeleri ve tutarları…

Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı devletin en önemli kurumlarından biri. Her ay bakanlık tarafından bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli vatandaşlara sosyal yardım ödemesi veriliyor. Aile Bakanlığı’na başvuru yapan ve aranan kriterleri taşıyanlar devletten binlerce liraya varan destek alabiliyor. Bu desteklerden bazıları tek sefere mahsus olarak verilirken bazıları ise her ay düzenli olarak hak sahibi kişilerin hesaplarına geçiyor. Evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı, engelli maaşı, sosyal ve ekonomik destek ödemeleri, Türkiye aile destek yardımı gibi ödemeler vatandaş için adeta bir can suyu oluyor. Yeni yılda zamlı maaşlar merak konusu oldu. Peki, zamlı sosyal yardımlar ne zaman hesaplara yatacak? İşte sosyal yardımlarla ilgili merak edilenler…

2023 ZAMLI SOSYAL YARDIM MAAŞ TABLOSU

Sosyal yardım olan milyonlarca kişi yeni maaşlarını merak ediyor. Sosyal yardımlar da zamlı maaşlar şubat ayı itibari ile hesaplara yatmaya başlayacak. Ödeme tarihleri ve yeni maaş tutarları açıklandı. 2023 zamlı tablo şöyle:

65 yaş maaşı 1997.71 TL,

Evde bakım aylığı 4336.80 TL,

Engelli yakını maaşı 1594.70 TL.

Kronik hastalık yardımı 4336,80 TL,

Engelli maaşı 1594 TL %4069 arası

Engelli maaşı 2392,05 TL %70 ve üstü

Okul öncesi çocuklara sosyal ve ekonomik destek 2059,99 TL

İlköğretim öğrencisi çocuklara sosyal ve ekonomik destek 3090 TL

Ortaöğretim öğrencisi çocuklara sosyal ve ekonomik destek 3295 TL

Yükseköğretim öğrencisi çocuklara sosyal ve ekonomik destek 3708 TL

Kuruluş bakımından ayrılan gençlere destek 1648 TL

TÜRKİYE AİLE DESTEK PAKETİ YARDIMINA ZAM VAR MI?

Devlet tarafından başlatılan sosyal yardımlara ek olarak geçtiğimiz yıl yeni bir yardım başlamıştı. Hazine ve maliye bakanlığı ile aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı işbirliğiyle başlatılan bu yardımlar Türkiye aile destek paketi yardımı olarak biliniyor. Peki, Türkiye aile destek yardımı ödemeleri ne zaman var mı? Şu an için aile destek paketi yardımlarına herhangi bir zam açıklaması yapılmadı. Yani 2023 yılında bu ödemeler geçtiğimiz yıl olduğu gibi belli Tutarlar da ödenecek. Türkiye aile destek yardım ödemeleri en az 850 TL en yüksek ise 1250 TL olarak veriliyor.

Türkiye aile destek yardımı her ayın 15’i ile 31 arasında hesaplara geçiyor. 12 ay boyunca devam edecek bu sosyal yardım ödemesinden faydalanmak isteyenler hemen başvuru yapabilirler. Ayrıca Ocak ayı ödemeleri geçtiğimiz aralık ayı sonunda yılbaşı sürpriz olarak hak sahibi kişilerin hesaplarına geçmişti. Yani Ocak ayında Türkiye aile destek yardımı ödemesi yapılmayacak.

Başa dön tuşu