Ekonomi

Devletten prefabrik ev yapacaklara 200.000 TL destek: Üstelik geri ödemesiz! Oturduğunuz yerden hemen başvurun!

Doğal afetler nedeniyle yeni bir eve ihtiyacınız varsa, prefabrik ev yardımı size çok yardımcı olabilir. Gerekli şartları yerine getirerek ve başvuru sürecini takip ederek devletten 200 bin TL’ye kadar geri ödemesiz destek alabilirsiniz. İşte detaylar…

Türkiye’de deprem gibi doğal afetler nedeniyle şu anda evsiz kalan veya ağır hasar görmüş evlerde yaşayan çok sayıda vatandaştan biriyseniz size bir müjdemiz var. Hükümet, kendi betonarme veya prefabrik evini yapmak isteyenlere 150-200 bin TL arasında yardım sağlamayı amaçlayan yeni bir proje başlattı. Bu yardım, ihtiyacı olanların mali zorluklarını aşmalarına ve güvenli bir barınak bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu geri ödemesiz desteği alabilmek için başvuru sahiplerinin belirli koşulları yerine getirmesi gerekir. Bu yazımızda prefabrik ev yardımı için uygunluk kriterleri ve başvuru süreci hakkında bilgi vereceğiz.

PREFABRİK EV DESTEĞİ İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Geri ödemesiz prefabrik ev desteğine başvurmayı düşününler için bazı kriterler vardır. Öncelikle başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olması ve en az 18 yaşında olması gerekiyor. Bunun yanında hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az yani halihazırda 2.835,33 TL’den az olması gerekmektedir.

Ayrıca, başvuru sahibinin yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile veya dul olma gibi özel koşullarının da olması gereklidir. Bu kriterleri sağlıyorsanız prefabrik ev desteğine başvurabilirsiniz.

PREFABRİK EV DESTEĞİ BAŞVURU SÜRECİ

Eğer uygunluk kriterlerini sağlıyorsanız, adresinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçerek prefabrik ev desteği başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurduktan sonra, destek için uygun olup olmadığınızı belirlemek için bir araştırmadan geçeceksiniz.

Gerekli tüm koşulları sağlamanız durumunda “Yoksulluk sınırının altında yaşayan ve gerekli koşulları sağlayan haneler” maddesi kapsamında 200 bin TL’ye kadar nakdi destek alabilirsiniz. Bu yardımın özellikle kendi betonarme veya prefabrik evlerini inşa etmek isteyenler için olduğunu bir kez daha belirtelim. Bu nedenle, halihazırda inşa edilmiş bir ev satın almayı planlıyorsanız, bu destek sizin için geçerli olmayabilir.

Başa dön tuşu