Yaşam

Dikkat! Sakın bu hatayı yapmayın, tasarruf etmek isterken doğalgaz faturası ikiye katlanıyor

Artan enerji fiyatları sebebiyle havalar soğudukça vatandaşları doğalgaz faturası korkusu sardı ancak birçok kişi doğalgaz tüketimini düşürmeye çalışırken büyük bir hata yapıyor. Doğalgaz faturasını düşürmek için doğru Yolları izlemek gerekiyor.

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte vatandaşların gündemine doğalgaz faturaları oturdu. Geçtiğimiz yıldan bu yana doğalgaza yüksek miktarda zam gelirken vatandaşlar kara kara faturaları nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Hatta havalarında mevsim normallerinde seyretmesini fırsat bilenler kombiyi açmayı erteliyor. Ancak yavaş yavaş soğuk hava dalgası yurdu etkisi altına alacak. Peki, doğalgaz faturasını düşürmek için ne yapmak gerekiyor? Doğalgaz tüketimini azaltacak yöntemler haberimizde…

Birçok vatandaş yüksek gelen faturalar nedeniyle kış boyunca doğalgaz faturasını nasıl düşürürüm sorusuna yanıt arıyor. Ancak bazıları daha doğru bildiği yanlışlar sebebiyle faturayı ikiye katlıyor. Uzmanlar, yanlış adımların izlenmesinin doğalgaz tüketimini daha çok artırabileceğini ve bu sebeple de faturanın daha yüksek gelebileceğini söylüyor. Peki, doğalgaz faturasını düşürmek için ne yapmak gerekiyor? Doğalgaz faturasını düşürecek yöntemler haberimizde…

Kombi bakımını düzenli yaptırın

Doğalgaz faturasından tasarruf etmenin en önemli adımı kombi bakımını düzenli yaptırmak. Eğer bakımı düzenli olarak yaptırmazsanız ekonomik açıdan zarar eder, kombinin çalışma ömrünü azaltır, fabrikasyon değerindeki yüksek verimle çalışma alamazsınız. Ayrıca kış aylarında ani bozulmalar da yaşayabilirsiniz.

Aslında doğalgaz tasarrufunun en önemli adımı kombi bakımı yaptırmak. Basıncın içindeki suyun her şeyin normal olduğundan emin olduktan sonra doğalgaz tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Sakın bu hataları yapmayın

Birçok ev sahibi doğalgazdan tasarruf etmek amacıyla kombiyi çalıştırdıktan sonra evi ısıtıp kapatıyor. Ancak tüm elektronik aletler de olduğu gibi kombilerde de ilk çalıştırmada daha fazla enerji ve doğalgaz tüketimi oluyor. Yani kombiyi açıp kapatmanın doğru olduğunu düşünürken yanlış yapıyorsunuz. Bu sebeple kombiyi kapatmak yerine ısı ayarlayıcı kullanmak daha doğru bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Isı yalıtım levhaları kullanın

Elimizin içindeki ısı kayıplarını önlemek istiyorsanız mutlaka ısı yalıtım levhaları kullanın. Evde ısı kaybının en yüksek olduğu bölümlere ısı yalıtım levhaları yerleştirmek ciddi miktarda bir ısı kaybını önler.

Perdeleri doğru ayarlayın

Evde yeteri kadar ısı yayılımı için perdeleri mutlaka radyatörün üzerinde sona ermesi gerekir. Yani zemine kadar inen ve radyatörün üzerini örten perdeler ısı yayılımını engeller.

Ayrıca radyatör ve koltuk arasında da mesafe bırakmalısınız Aksi halde yeterince odaya dağılamaz.

Başa dön tuşu