Yaşam

Diş ağrısının en yaygın sebepleri

Diş ağrınızın arkasında çürükler, gıcırdatma ve hatta sinüs enfeksiyonu olabilir.

İster sadece dişleriniz kullanımdayken oluyor, ister altta yatan ağrıyı üzerinizden atamıyorsunuz, diş ağrısı özen ve dikkatinizi hak ediyor. Ağız sağlığınız genel sağlığınıza katkıda bulunur, bu nedenle diş ağrısı size önemli bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir.

Yaygın diş ağrısı nedenleri

Periodontist Sasha Ross, DMD, MS , “Dişlerinizdeki ve diş etlerinizdeki ağrı göz ardı edilmemelidir” diyor . “Gevşek dişler, çatlamış veya kırılmış dişler gibi şeylerin tümü bir sorun olduğunu gösterebilir – ve sorunu görmeseniz bile, kontrol ettirmeniz önemlidir.”

Diş ağrısının en yaygın nedenlerinden bazılarında size yol göstermek için DMD’den genel diş hekimi  Anne  Clemons ile birlikte çalışıyor.

  1. Boşluklar

Çocukluk hedefiniz No Cavity Club’ın kalıcı bir parçası olmaksa, diş ağrısı üyelik kartınızı teslim etme zamanının geldiğinin bir işareti olabilir. Diş mineniz aşındığında ve dişinizde küçük bir delik oluşturduğunda bir boşluk oluşur.

Çürük erken fark edildiğinde (diyelim ki yılda iki kez diş hekimi ziyaretiniz sırasında), genellikle herhangi bir ağrıya neden olmadan önce tedavi edilebilir. Ancak tedavi edilmeyen çürükler dayanılmaz ve zarar verici olabilir.

Dr. Ross, “Çürükler yeterince şiddetlenip sinirinize yaklaştığında, bir endodontist, başka bir deyişle, bir kök kanal uzmanı görmeyi gerektirebilecek ciddi ağrıya neden olabilirler” diyor Dr. Ross. “Bazı durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir.”

  1. Dişlerinizi gıcırdatmak (bruksizm)

Görünüşe göre dişlerinizi gıcırdatmakla ilgili bir sorununuz olup olmadığını anlarsınız , ancak çoğu zaman insanların hiçbir fikri olmaz – özellikle de bu sorun gece boyunca, siz derin uykudayken olursa. Gece veya gündüz meydana gelebilen bruksizm, çene ağrısına ve dişlerin sallanmasına neden olabilir ve zamanla diş minesini aşındırabilir.

Diş hekiminiz diş gıcırdatmanızı engelleyemez, ancak dişleriniz üzerindeki etkisini azaltabilir. Clemons, “Size sabit bir ısırık sağlayan ve çene kaslarınızın kasılmasını azaltabilen özel bir gece koruyucusu takabiliriz” diyor. Ve dişlerinizi gıcırdatmayı durdurmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Bruksizm, çene eklemlerini ve çevrelerindeki kasları ve bağları etkileyen birkaç temporomandibular eklem bozukluğundan (TMD) biridir. Diğerleri şunları içerir:

Kırık veya yerinden çıkmış bir çene gibi akut travma.

Temporomandibular ekleminizdeki artrit.

Ortak yer değiştirme.

Maloklüzyon, bazen “kötü ısırık” olarak adlandırılır.

Dişlerinize zarar vermenin yanı sıra, bu bozukluklar çene ağrısı ve baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir, bu nedenle tedavi hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

  1. Apse diş

“Apse” kelimesini her duyduğunuzda, muhtemelen biraz ağrının eşlik etmesini bekleyebilirsiniz. Apse, genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu irin cebidir ve vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir. O halde apse olmuş bir diş, dişinizin etrafında oluşan irin cebidir.

Üç çeşit diş apsesi vardır:

Diş eti, diş etlerinde.

Periapikal, dişinizin kökünün ucunda.

Periodontal, dişinizi çevreleyen kemik veya dokuda.

Dr. Clemons, “Ne tür bir diş apseniz olduğunu kendi başınıza söylemenin bir yolu yok” diyor. “Bunun için, onu teşhis edebilecek ve altta yatan enfeksiyonu tedavi edebilecek bir diş hekimi görmeniz gerekecek.” Seçenekler arasında irin boşaltılması için bir kesi, kök kanalı veya diş çekimi yer alır.

  1. Kök kırığı

Diş ağrısının başka bir kaynağı da kök kırığı, dişinizin kökündeki bir çatlak olabilir. Bu tür diş yaralanmalarının teşhis edilmesi zor olabilir çünkü diş ve diş etlerinizin yüzeyinin çok altında meydana gelir. Sağlayıcınız onları sadece ağzınızın içine bakarak göremez.

Ross, “Ofiste iki boyutlu bir röntgen çeksek bile, bir kök kırığının ortaya çıkması çok nadirdir,” diyor Dr. Ross. “Şüphelenirsek, sizi diş üzerinde bazı testler yapacak bir endodontiste, bir kök kanal uzmanına göndeririz.”

Konik ışınlı CT taraması adı verilen bir 3D tarama, dişinizin etrafındaki kemik kaybını gösterebilir ve bu genellikle bir kök kırığına işaret eder. Ross, “Eğer durum buysa, dişin sık sık çekilmesi gerekir” diyor.

  1. Sinüs enfeksiyonu veya alerji

Sinüs enfeksiyonları, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi bir dizi şekilde sizi perişan edebilir. Listeye diş ağrısını da ekleyebilirsiniz.

Clemons, “Sinüs pasajlarınız enfekte olduğunda tıkanabilir veya sıvıyla dolabilir” diye açıklıyor. “Bu, yanaklarınıza ve dişlerinize baskı uygulayabilir ve tüm yüzünüzü incitebilir.”

Oh, ve sinüs enfeksiyonlarının birincil nedenlerinden biri nedir? Tahmin ettiniz: mevsimsel alerjiler. Alerjileriniz sinüs enfeksiyonuna yol açmasa bile (parmak çarpı işareti), yine de sinüs boşluklarınıza ve dolayısıyla yüzünüzün geri kalanına benzer bir baskı uygulayabilirler.

  1. Bilgelik dişleri

Bebeklerin diş çıkarırken nasıl çok ağladığını biliyor musunuz? Bunun nedeni, yeni dişler çıktığında acı vermesidir – ve gençlerde ve yetişkinlerde, yirmi yaş dişleri ilk kez çıkmaya başladığında aynı şey geçerlidir.

Dr. Clemons, “Yıllık dişleriniz genellikle 17 ila 21 yaşları arasında çıkar, ancak her zaman görünür olmazlar” diye uyarıyor.

Ayrıca, yirmilik dişler kısmen diş etlerinizde veya çene kemiğinizde olabilir, bu da onları daha ağrılı, temizlenmesi daha zor ve enfeksiyona daha yatkın hale getirebilir. Bu yüzden sık sık kaldırılmaları gerekir.

  1. Diğer sağlık durumları

Farklı ağız ağrısı türleri arasında ayrım yapmak her zaman kolay değildir. Ross, “Diş ağrısıyla karıştırabileceğiniz, ağrıya neden olabilecek dişle ilgili olmayan bazı sorunlar var” diyor. Bu şunları içerir:

Aft yaraları.

Herpes simpleks virüsü (oral soğuk yaralar).

Liken planus, ağzınızda da görülebilen inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır.

Çok daha nadir bir olasılık, diş ağrısını maskeleyebilen bir yüz ağrısı bozukluğu olan trigeminal nevraljidir. Ross, “Bunun bir nörolog veya ağrı yönetimi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekiyor” diyor.

Diş eti hastalığı olabilir mi?

Diş eti (periodontal) hastalığı, diş etlerinizin bir enfeksiyonudur ve zamanla kötüleşebilir. Ancak genellikle diş ağrısına neden olmaz.

Ross, “Belki ironik bir şekilde, diş eti hastalığı nadiren ağızda ağrıya neden olur” diyor. “Çok, çok şiddetli olsa bile, bu nadiren hastaların diş hekimlerini veya periodontistlerini acil olarak görmelerine neden olan bir ağrı nedenidir.”

Bununla birlikte, diş eti hastalığının başka semptomları da vardır, örneğin:

Ağız kokusu.

Kanama veya şişmiş diş etleri.

Hassas dişler.

Diş hekiminizi yılda iki kez görüyorsanız, genellikle erken diş eti hastalığını teşhis ve tedavi edebilirler. Ancak bir periodontist ile yıllık randevu almaya da değer.

Ross, “Diş eti hastalığının yaygın tedavisi, sizi uyuşturduğumuz ve diş etlerinizin altındaki tartarı temizlediğimiz derin bir temizlik veya diş taşı temizliği ve kök temizliğidir” diye açıklıyor. Periodontistler karmaşık diş eti hastalıklarını da tedavi edebilirler.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Ağrınız yeni ve hafif veya orta şiddetteyse, kendi kendine geçip geçmediğini görmek için ağrıyı biraz dinlendirmenizde bir sakınca yoktur (özellikle alerjiniz veya sinüs enfeksiyonunuz olduğunu biliyorsanız). Ross, “Acının tolere edilebilir olduğunu düşünüyorsanız ve beklemek istiyorsanız, yaklaşık iki hafta verin,” diyor Dr. Ross. “Bu süre içinde geçmediyse diş hekiminizi arayın.”

Ancak, diyor ki, deneyimlemeye başlarsanız daha önce diş hekiminize görünün:

Ağrınızın sıklığında veya şiddetinde bir artış.

Şişlik veya kanama.

Çatlak veya gevşek dişler.

Ross, “Hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için dişlerinize ve ağzınıza iyi bakmanız çok önemlidir” diyor. “Diş hekiminizi veya periodontistinizi görmek asla acıtmaz!”

Dr. Ross’tan ağız sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, “Ağzınızı Sağlıklı Tutmak” başlıklı Health Essentials Podcast bölümünü dinleyin  .  Health Essentials Podcast’in yeni bölümleri her Çarşamba yayınlanır.

Başa dön tuşu