Yaşam

Doğalgaza pahalı diyenler kömürün geldiği son noktayı duyunca haline şükreder oldu! 1 yılda tam %300 zam!

Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar vatandaşı bir hayli sıkıntıya sokuyor ancak, kömür ile ısınanların durumu daha da vahim! Geçen sene tonu 1500 lira olarak satılan kömür bu sene yüzde 300 zamlanarak 5000 liradan satılıyor!

Vatandaşlar isyanda. Alım gücü giderek düşmeye devam ediyor, bu durum karşısında vatandaşlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz oldu. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar vatandaşı yıpratıyor ancak kömüre gelen zammı duyanlar haline şükrediyor.

Tam yüzde 300 zam!

Geçen sene Aralık ayında tonu 1500 liradan satılan kömür bu yılın aynı ayında yüzde 300 zamlanarak 5000 liradan işlem görüyor. Kömür satısı esnaflar konu ile ilgili şu yorumları yapıyor:

“Geçen sene 10 torba kömür alan; şimdilerde ancak 2-3 torba alabiliyor. Vatandaş kömürün en fazla çıkarıldığı ülkemizde ine kömüre ulaşamıyor.”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen esnafla bir araya geldi

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Salihli ve Ahmetli ilçelerinde bulunan kömür esnaflarıyla bir araya geldi. Ahmetli ilçesinde 23 senedir kömür esnaflığı yapan bir vatandaş konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kömür fiyatları 42e 5’e katlamış durumda. Eskiden bu aylarda siparişlerimizi unutmamak için liste yapardık, aklama kadar o listeyi yetiştirmek için uğraşırdık. Şimdilerde akşama kadar satabildiğimiz ancak 500 kilo kömür. Bazen sinek avladığımız bile oluyor. Geçen sene 1 ton kömür alan bu sene 10 çuval alıyor, 10 çuval alan ancak 2-3 çuval alabiliyor. Bisikletinin arkasına kömür çuvalını atıp götürenler bile var. 4 kişilik bir ailenin kışı geçirebilmesi için 1.5 ton kömüre ihtiyacı var. Odun da 2.800 lira, toplamda maliyet 10 bin lirayı buluyor. Asgari ücret ile geçinen bir ailenin bu fiyatı karşılamasına imkan yok. Bunları düşünürken uykularım kaçıyor, stresten kalbime ağrılar giriyor.”

‘Bu kış çetin geçecek’

Vatandaşla bir araya gelip onlarla hasbıhal eden ve onların dertlerini dinleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konu hakkında şu yorumları yaptı:

“Bu yıl kış mevsimi dar gelirli ve yoksul aileler için oldukça zor geçecek. Barınma, beslenme ve ısınma gibi temek ihtiyaçlarını karşılayamaz bir hale geldiler. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde vatandaşın en büyük sorunlarından birisi de ısınmak. Ağır kış şartları altında herkes kara kara nasıl geçineceğini düşünüyor.

Elektrik ve doğalgaza gelen zamların ardından vatandaşın alternatif olarak düşündüğü kömür hepsinden daha kötü durumda. Bir ton kömürün fiyatı asgari ücretten daha fazla. Vatandaş toplu olarak alamayınca çareyi çuval ile almakta buluyor. İşten çıkıp eve giderken 1-2 çuval yanına katıyor. O da ancak alabilen için!”

Başa dön tuşu