Ekonomi

Dolarda artış her an yaşanabilir! Ekonomist Selçuk Geçer uyardı: “Borcunuzu bir an evvel ödeyin…”

Son zamanlarda dengeli olarak seyretmeye başlamış olan dolar/TL kuru, bir süre önce yatay pozisyona geçmişti. Bir ara 13 TL’den 20 TL bandına kadar ani bir yükseliş yapan dolar/TL kurunda gerçekleşen artış herkesi şaşırtmış ve ilgili bakanlığın konuya ilişkin önlem almasını şart koşmuştu. Ekonomist Selçuk Geçer’e göre, ABD dolarının TL karşısında bu kadar hızlı artışının sebeplerinden birisi Merkez Bankası’nın faiz politikasında aşağı yönlü hareketi.

Merkez Bankası’nın son bir yıldır net bir biçimde uyguladığı düşük faiz politikasını eleştiren isimlerden biri olan Selçuk Geçer, ABD dolarını hızla yükselten nedenin bu ‘yanlış politika’ olduğunu defalarca beyan etmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın devreye aldığı kur korumalı mevduat sisteminin baskıladığı dolar/TL kuru, son birkaç aydır 18 TL ile 19 TL bandı arasında bastırıldı. Selçuk Geçer, bu kez bu baskının biteceği tarihe işaret etti. İşte detaylar…

DOLARDA ARTIŞ İKİ HAFTAYA BAŞLAYABİLİR

Bilindiği üzere kur korumalı mevduat sisteminin baskıladığı dolar/TL kurunda epeydir bir hareketlilik olmuyordu. Bu sisteminin uzun vadede işe yaramayacağını aylar önce dile getirmiş olan Selçuk Geçer, bu kez dolar/TL kurunun hareketli günlerinin başlayacağını bildirdi. Dolar ile borç alan vatandaşlara bir an önce borcunu ödemesi tavsiyesini veren Selçuk Geçer, riskin artacağını ve dolar/TL’de iki haftaya bir hareketlilik başlayacağını ifade etti. Öngörülerinin devamında Selçuk Geçer’den Amerikan Merkez Bankası FED’in (Federal Reserve Bank) faiz kararına ilişkin ipuçları geldi.

FED’İN ŞAHİN TUTUMU DAHA DA SERTLEŞEBİLİR

FED’in mart ayında da sert tutumunu sürdüreceğini düşünen Selçuk Geçer, ABD’de (Amerika Birleşik Devletleri) artan enflasyona dikkat çekerek, şahin tutumun devam edeceğini öngördü. FED’in para birimini korumak için tavrını daha da sertleştirebileceğini belirten Selçuk Geçer, bu tavrın dolarda yukarı doğru bir endeks yaratabileceğini belirtti. Dolardaki yükselişin bir süre daha edeceğini dile getiren Selçuk Geçer, dolar/TL kuruna ilişkin rakamsal bir tahmin ya da öngörüde bulunmadı. Öte yandan ünlü ekonomistlerin bazıları dolar/TL kuru artışı için seçim tarihi olan mayısa işaret etmişti.

Başa dön tuşu