Ekonomi

Doları tepetaklak edecek flaş gelişme! Cumhurbaşkanının dolar planı sızdı, o tarihte devreye girecek! Dolar 10 TL birden düşecek

Enflasyon ve dolar kurundaki yükseklik Türkiye’de hayatı olumsuz etkilerken önemli haber geldi. Doları tepetaklak edecek o gelişme az önce ortaya çıktı. Bu planla birlikte dolar 10 TL birden düşecek.

Doları tepetaklak edecek flaş gelişme! Cumhurbaşkanının dolar planı sızdı, o tarihte devreye girecek! Dolar 10 TL birden düşecek. Enflasyonla mücadele sürecinde Dolar kuru da artmaya devam ediyor. Merkez bankaları enflasyonunu düşürmek için faiz artırımına giderken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise faiz indirimi ile herkese şaşkına çevirmişti. Faiz indirimi nedeniyle Dolar kuru her geçen gün yükselirken hükümetin seçim öncesinde bu konuda nasıl bir Adım atacağı merak konusu olmuştu. Doları düşürmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aklındaki plan ortaya çıktı. O tarihte plan devreye girecek ve dolar 10 TL birden düşecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararları sonrasında dolar kurundaki Yükseliş 2023 yılında da devam ediyor. AK Parti hükümeti 2021 yılında doları düşürmek amacıyla kur korumalı mevduat hesaplarını devreye almıştı. Ancak bu sistemde yeterli etkiyi yaratmadı ve dolar kurundaki geçici düşüş sona erdi. Yeniden yükselmeye devam eden Dolar kuru 20 lira sınırına kadar dayandı. Ancak seçim öncesinde hükümetin yeni bir dolar planı daha olduğu ortaya çıktı. Dünya gazetesi Yazarı Alaaddin Aktaş hükümetin dolar planını kaleme aldı.

KUR KORUMALI MEVDUAT BAŞIMIZA BELA OLDU

Hükümetin döviz kurları ile ilgili politikalarına eleştiren Dünya gazetesi yazarı Alaaddin Aktaş, kur korumalı mevduat hesaplarının Türkiye’nin başına bela olduğunu söyledi. Kur korumalı mevduatın lanse edildiği gibi dünyanın Kıskandığı bir buluş olmadığını söyleyen Aktaş, “Bu hesabı açtıranlara bütçeden ve Merkez Bankası’ndan aktarılan kaynak bir yana asıl felaket uygulama bittiğinde yaşanacak” dedi.

DOLAR 10 TL BİRDEN DÜŞECEK Mİ?

Alaaddin Aktaş aynı zamanda sosyal medyada ve basında yer alan dolar 10 TL birden düşecek haberlerini de eleştirdi. Mevcut durumda doların böyle bir değer kaybının mümkün olmadığını söyleyen Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararlarının doları olumsuz etkilediğini ve şu anda 20 lira sınırına dayandığını dile getirdi.

Bundan sonrasında dolar kurunda kalıcı bir düşüş yakalamanın imkansız hale geldiğini söyleyen Aktaş, seçime kadar belki doların baskı altında tutulabileceğini ancak seçim sonrasında büyük patlamaların kapıda olduğunu dile getirdi. Türk lirasının değer kaybının devam edeceğine de dikkat çeken Aktaş, asıl kıyametin Seçimden sonra kopacağını söyledi.

DOLAR 30 TL’YE KADAR YÜKSELEBİLİR

Doların yeniden tek haneye inmesinin imkansız hale geldiğini de sözlerine ekleyen Aktaş, Seçimden sonra daha büyük yükselişlerin olacağını ve hatta dolar kurunun 30 TL’ye kadar çıkabileceğini iddia etti.

Başa dön tuşu