Ekonomi

E-devlette paranız hazır! Tek yapmanız gereken kimlikle başvurmak: Unutanlar bu haktan mahrum kalıyor…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlayan, az bilinen ancak değerli bir destek sistemi sunuyor. Bu devlet desteği ihtiyaç sahiplerine, çalışanlara, evlenenlere ve çocuk sahibi olanlara verilmektedir. Ancak haklarınızı talep etmeyi unutursanız ne olur? İşte o unutulmuş paraları geri almanıza yardımcı olacak bazı önemli gerçekler!

SGK’nın destek sistemi, Türkiye’deki birçok birey ve aile için bir can simidi. Hayatlarında yeni bir dönem başlatanların yanı sıra geçim sıkıntısı çekenlere de maddi yardım sağlanıyor. İster yeni bir ebeveyn olun ister yeni evli olun ister sadece ekstra desteğe ihtiyacınız olsun, SGK’nın herkese bir desteği var. Peki destek alıp da unutanlar ne yapmalıdır?

SGK HANGİ DESTEKLERİ VERİYOR?

Organ nakli, kanser tedavisi, acil durumlar gibi tıbbi nedenlerle ya da diğer zorunlu sebeplerle sigortalının yerleşim yeri dışındaki bir hastaneye nakledilmesi durumunda, seyahat masrafları SGK tarafından karşılanır. Bu ödemeler PTT aracılığı ile doğrudan hak sahibine veya anne-babasına, eşine veya çocuklarına yapılacaktır. Yolluk ödeneğine başvurmak için bireylerin bulundukları yerdeki SGK il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvuruda bulunmaları gerekir.

Bu hakkının olduğunu bilmeyen pek çok vatandaş desteğe başvurmadıkları için hakları yanmaktadır. Bu yüzden çevrenizde bu durumda olanlar varsa uyarmanızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için SGK Müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

UNUTULAN HAKLARINIZ YANIYOR!

Bununla birlikte, insanların hak ettikleri desteği unutmaları alışılmadık bir durum değildir. Burası işlerin biraz kafa karıştırıcı olabileceği yer. Ancak korkmayın, hakkınız olan hiçbir avantajı kaçırmamanızı sağlayacak bazı faydalı ipuçlarımız var.

İlk olarak, haklarınızı takip etmeniz önemlidir. Hak başvurusu yapılmadan kimse size bir şey getirmeyeceği için öncelikle başvurunuzu yapmalısınız. İkinci olarak, haklarınızı talep etmeyi unutursanız paniğe kapılmayın. Yine de bunları geriye dönük olarak talep edebilirsiniz. Sadece SGK ile iletişime geçin ve onlara gerekli bilgileri sağlayın. Daha sonra talebinizi işleme koyarlar ve hak ettiğiniz desteği almanızı sağlarlar.

Başa dön tuşu