Ekonomi

e-Devlet’ten başvurular başladı! Devlet 3.708 TL öğrenci yardımı veriyor! Bu şartı taşıyan ailelerin okuyan çocukları alabiliyor

Okula giden çocuğu olan ailelere yardım müjdesi geldi. Devlet, başvuru yapan ve şartları taşıyan ailelere 3.708 TL öğrenci yardımı veriyor. Başvurular başladı.

e-Devlet’ten başvurular başladı! Devlet 3.708 TL öğrenci yardımı veriyor! Bu şartı taşıyan ailelerin okuyan çocukları alabiliyor. Devlet, Aile Bakanlığı Kurumu aracılığıyla milyonlarca kişiye her ay sosyal yardım imkanı sağlıyor. Bu yardımlardan çocuğu okula giden aileler de yararlanabiliyor. Bakanlık, eğitim kademesine göre değişen tutarlarda öğrenci yardımı veriyor. Her ay düzenli olarak ödenen öğrenci yardımına başvurular e-Devlet aracılığıyla yapılabiliyor. SED yardımı olarak bilinen destek ödemelerine başvuru yapmak için bazı şartlar bulunuyor. Peki, SED yardımı nedir, kimler alabilir? SED yardımı 2023 ne kadar?

Son dönemlerde Aile Bakanlığı tarafından ödenen SED yardımı sık sık gündeme geliyor. Bakanlık, bu yardımları sosyal ve ekonomik anlamda çocuklarını okutmakta ve eğitim giderlerini karşılamakta güçlük çeken ailelere veriyor. Maddi durumu yeterli olmayan ailelerin çocukları ve koruma altında olan çocuklar bu ödemeler sayesinde eğitim hayatından koparılmıyor. 2023 yılında SED yardımı ödemelerine de zam geldi. Artık çocuk başına verilen SED yardımı ödemeleri zamlı olarak hesaplara yatacak. 2023 SED yardımı ile ilgili merak edilenler haberimizde…

SED YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile Bakanlığı tarafından başlatılan SED yardımı ödemelerinin başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Başvuru aşaması şu şekildedir:

-SED yardım başvuru formu doldurma

-SED yardımı e devlet başvuru ekranı

-E devletten sosyal ve ekonomik destek başvurusu üzerinden karşınıza çıkan ekran yeni başvuru diyerek kayıt yapılır.

2023 SED YARDIMI NE KADAR OLDU?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte SED yardımı ödemelerine de zam geldi. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için verilen SED yardımı tutarı değişiyor. 2023 güncel SED yardımı miktarı şöyledir:

-Okul öncesi çocuklar 2049,00 TL

-İlköğretim çocukları 3.090,00 TL

-Ortaöğretim çoçukları 3.295,00 TL

-Eğitim görmeyenler 2.059,00 TL

-Yükseköğrenimde öğrenim görenler 3.708,00 TL

SED YARDIMI NEREDEN ALINIR?

SED yardımı başvuruları e-Devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Ödeme işlemleri ise PTT’den gerçekleşir. Aileler başvuru yaptıkları çocuklarıyla birlikte SED yardımı almak için PTT şubelerine kimlik kartlarıyla gitmelidir.

KİMLER SED YARDIMI ALABİLİR?

SED yardımı için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan başvuru şartları şöyledir:

-Maddi sorunlardan ötürü destek verilmemesi durumunda korum altına alınarak SED yardımından yararlanabilirsiniz.

-Hakkında bakım tedbiri kararı varken yaş şartını kaybetmesiyle sosyal hizmet birimlerinden veya koruyucu aileden ayrılanlarda meslek edinme kursuna veya öğrenim devam eden meslek sahibi olmayanlara.

-Doğal afet, hastalık veya kaza geçirilmesi durumunda kendisine bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçların yerine getirilmeyecek durumda olmaları.

Bu şartları taşıyanlar her çocuk için e-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurabilir. Form doldurduktan sonra onay için 10 gün süre bulunmaktadır.

Başa dön tuşu