Ekonomi

e-Devlet’ten bu belgeyi alanlar faydalanacak! Çocuğu olan ailelere 2059 -3.708 TL YARDIM parası veriliyor

Hemen e-Devlet’ten o belgeyi alın. Çocuğu olan aileler için az önce müjde geldi. Tek bir şartla çocuğu olan ailelere 2059 -3.708 TL YARDIM verilecek.

e-Devlet’ten bu belgeyi alanlar faydalanacak! Çocuğu olan ailelere 2059 -3.708 TL YARDIM parası veriliyor. Paraya ihtiyacı olan çocuk sahibi ailelere devletten nakdi yardım müjdesi. Hemen bankalar ya da PTT aracılığıyla çocuk yardımı veya öğrenci yardımı alabilirsiniz. Devlet çocuğu olan ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor hem de geri ödemesiz olarak. Başvurular e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor. Çocuğu olan ailelere verilen maddi yardım tutarı 3708 TL olarak açıklandı. Çocuk yardımına dair merak edilenler haberimizde…

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin tüm ihtiyaçlarında devlet imdatlarına yetişmeye devam ediyor. En önemli kurumlardan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar neticesinde maddi anlamda ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere sosyal destek ödemeleri veriliyor. Özellikle okula giden çocuğu olan ailelere 2023 yılında rekor öğrenci yardımı ödemesi yapılıyor. Başvuru yapan Aileler bu yıl 3.708 TL’ye kadar öğrenci yardımı ödemesi alabilecek. Başvurular için e-devlet’ten Öğrenci Belgesi almak gerekiyor. Detaylar haberimizin devamında…

BU BELGEYİ ALAN HEMEN BAŞVURU YAPABİLİR

Çocuklarının eğitim ve öğretim giderlerini karşılamakta güçlük çeken aileler e-devlet üzerinden başvuru yapmaları halinde öğrenci yardımı alabiliyor. Öğrenci yardımı almak için öncelikle Öğrenci Belgesi almak gerekiyor. Hane içinde yaşayan tüm çocuklar için öğrenci belgesi alarak başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ancak diğer bir kriter ise dar gelirli olmak. Yani hane içindeki kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması halinde ödeme yapılıyor.

EĞİTİM KADEMESİNE GÖRE DESTEK VERİLİYOR

Sosyal ve ekonomik destek ödemesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı en yeni yardım kalemlerinden biri oldu. Talebe uygun olan kişiler para yardımı almak için bakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile veya e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Yardım ödemesi çocukların eğitim gördüğü kademeye göre değişiyor. Ancak en düşük yardım miktarı 2023 yılı için 3708 TL olarak belirlendi.  Ödemelerle ilgili en detaylı bilgiye yine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından Ya da aile Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

BELGELERİ TAMAMLAYARAK BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yapacağınız başvurularda bakanlık tarafından istenen belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Bu belgeler genellikle öğrencilerin kimlik kartı, fakirlik belgesi, öğrenci belgesi gibi belgeler oluyor. Hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı öğrenmek için de yine Bakanlığın resmi internet sitesinden istenen belgeleri öğrenebilirsiniz.

ÇOCUK BAŞINA YARDIM ALMAK MÜMKÜN

SED ödemeleri tek bir çocuk için değil çocuk başına yapılıyor. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan diğer yardım ödemelerinde hane İçinden bir kişi yardım için başvuru yapabiliyordu. Ancak SED yardımı farklı olarak her çocuk için yapılıyor. İlk etapta yılda 2 defaya mahsus olarak verilen sosyal ve ekonomik destek ödemeleri mağduriyet durumunun giderilememesi halinde her ay ödeniyor. Ayrıca bu ödemelerden kurum koruması altına alınan Çocuklar da faydalanabiliyor.

Başa dön tuşu