Ekonomi

Ekonomide ibre bir aşağıya bir yukarıya dönüyor! İslam Memiş, dalgalı piyasaları hafta başından yorumladı: “Altında bu hafta…”

Bir süredir dalgalı bir şekilde seyreden piyasalar, Amerikan Merkez Bankası FED’in gerçekleştireceği 22 Mart 2023 tarihli para politikaları kurulu toplantısına adeta kilitlendi. Baskıların sürdüğü borsalarda hem inişler hem çıkışlar yaşanırken; bu inişler çıkışların son derece sürpriz olması ise piyasalardaki dalgalandırmayı hızlandırmaya başladı. Konuya ilişkin hafta başında değerlendirmeler gerçekleştiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise, piyasaları yorumladı.

Değerlendirmeleri ile takip edilen isimlerden biri olan İslam Memiş, TV 100’deki köşesine piyasaları taşıdı. Köşe yazısında, “Bugün saat 14.00’de Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının açıklanması bekleniyor. Sanırım Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı CHP Genel Merkezi’nin önünde açıklanabilir. Geçen hafta iç politikada yaşanan gelişmeler, borsa tarafında sert satışlara neden olmuştu” ifadelerini kullanan İslam Memiş, yazının devamında ise BIST 100 endeksinden dolar/TL kuruna kadar pek çok yatırım aracını değerlendirdi. İşte, İslam Memiş’in piyasa değerlendirmeleri…

“DOLAR/TL KURU, EKRANLARDA SABİT OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Değerlendirmelerinde BIST 100 endeksinin gerilemesine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İslam Memiş, “BIST 100 endeksi haftayı 5 bin 212 puandan haftayı tamamlamıştı. Teknik olarak endeks tarafında 4 bin 950-5 bin 400 puan aralığı geçerliğini koruyor. Düşüş ya da yükseliş için bu bant aralıklarının dışında kalıcı olması gerekiyor” dedi. Ardından döviz kuruna ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan İslam Memiş, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Dolar/TL kuru, ekranlarda sabit olmaya devam ediyor. Ekranda 18,88 lira, serbest piyasalarda 19,12 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. Ekranlarda 18,86-18,89 lira; serbest piyasalarda 19,00-19,30 lira geçerliliğini koruyor. EUR/USD paritesi, haftayı 1,0634 seviyesinden tamamlamıştı. 1,0580-1,0680 bant aralığı geçerliliğini koruyor. Bu hafta 1,0680-1,07 seviyesinden satış gelebilir. Parite, dolara kıyasla oldukça ucuz ve al bölgesinde olduğunu öngörüyorum. Yıl ortasında 1,15 öngörüm devam ediyor.”

“BU HAFTA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRMESİNİ BEKLİYORUM”

Altın fiyatlarına ilişkin de değerlendirme gerçekleştiren İslam Memiş, “Altının ons fiyatı (xau/usd), bin 855 dolar seviyesinden haftayı tamamlamıştı. Bu hafta bin 830-bin 880 dolar aralığında işlemler gerçekleştirmesini bekliyorum. Çarşamba gününe kadar bin 880 direncini test ederek oradan tekrar kâr satışı yaşanabilir” diye konuştu. Ardından gram altına ve gümüşe ilişin açıklamalar yapan İslam Memiş, sıkça yatırım yapılan iki emtiaya ilişkin şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“Gram altın, ekranlarda bin 122 lira, serbest piyasalarda bin 147 lira seviyesinden kapanış yapmıştı. Bu hafta yükselişini sürdürmesini bekliyorum. Ekranlarda bin 110-bin 140 lira; serbest piyasalarda bin 130-bin 170 lira aralığını takip edeceğim. Çarşamba gününden sonra ons nedenli gerileyebilir. Gümüşün ons fiyatı (xag/usd), 21,25 dolar seviyesinden haftayı tamamlamıştı. Bu hafta 20,80-21,80 dolar aralığını takip edeceğim. Orta ve uzun vade için al bölgesinde. Gram gümüş, ekranlarda 12,91 lira; serbest piyasalarda 13 lira seviyesinin üzerinde haftayı tamamlamıştı.”

Başa dön tuşu