Ekonomi

Ekonomideki çıkmazdan kurtulmak için madeni para basma fikri kongreyi karıştırdı! Daha önce dünyanın hiçbir yerinde denenmedi…

Son zamanlarda finansal anlamda tüm dünyayı zorlamaya başlamış olan küresel enflasyonun karşısında sıkı para politikası takınan ve enflasyonu düşürmeyi sürdüren Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bir başka sorunu ise borç limitleri olmaya başladı. Bir süredir ABD’de kongreyi birbirine katan sorun haline gelmiş olan borç limitinin ekonomiyi temerrüde düşürme ihtimali Cumhuriyetçiler ve Demokratlar’ı karşı karşıya getirdi. Ortaya atılan fikir ise herkesi şaşırtacak türden.

Dünyanın her yerinde devam eden ekonomik sıkıntılar ve beklenen resesyonun endişe yaratması, ABD’yi borç limitleri ile de sıkıştırmaya başladı. Moody’s Analytics Baş Ekonomisti Mark Zandi’nin açıkladığına göre, ABD şimdilerde 1 trilyon dolarlık madeni para basarak limit sorunundan kurtulma çarelerini tartışmaya başladı. Zandi’nin konuyla ilgili değerlendirmeleri önemliyken, özellikle bazı hususlar dikkat çekti. İşte ABD ekonomisinde son durum…

“GEÇİCİ ÇÖZÜMLER UYGULANAMAZ”

Insider’dan Filip de Mott’un haberine göre, Zandi’nin ABD’nin borç temerrüdünü önlemek için ciddi bir çözüm olarak sunulan 1 trilyon dolarlık madeni para basma fikrini reddettiği öğrenildi. Senato duruşması için yazılı bir ifade verdiği ortaya çıkan Zandi, mevcut yasaların ABD Hazinesi’ne platin madeni para basma yetkisi verdiğini, ancak bunun yasada hatıra para olarak ima edildiğini bildirdi. Ancak Zandi, yasanın aslında hatıra paralarını ima ettiğini belirtti. Raporun ilgili kısmında Zandi, fikirlerini; “Borç limiti sorununu çözmek için 1 trilyon dolarlık platin madeni para basmak gibi önerilen geçici çözümler uygulanamaz” şeklinde ifade etti.

“FED’İ KÖTÜ BİR ŞEKİLDE POLİTİZE EDEBİLİR”

Daha önce hiç denenmemiş olan bu yönteme ilişkin Cumhuriyetler ile Demokratlar arasındaki tartışma devam ederken, basılan paranın daha sonra FED’e yatırılması ve ABD Hükümeti’nin borç yükümlülüklerini ödemek ve temerrüdü önlemek için kullanacağı tahmin edilenler arasında. Bunun Amerikan Merkez Bankası FED için sorun olacağını belirten Zandi ise, “Bu aynı zamanda FED’i kötü bir şekilde politize ederek iyi işleyen ekonomi için kritik olan bağımsızlığını önemli ölçüde tehlikeye atar” diyor. Öte yandan ABD ekonomisinin sorunu nasıl çözeceği merak konusu iken; pek çok global finans kuruluşu, şimdilerde bu konuyu tartışıyor.

Başa dön tuşu