Ekonomi

Emekli maaşı için büyük iddia! 3000 TL zam mı geliyor? Gündeme bomba gibi düşen açıklama…

Son dönemde yapılan duyurular emekliler için yeni talepleri gündeme getirdi. TÜED Başkanı Ergün, taban maaş zammının 8 bin 506 TL’ye çıkarılması çağrısında bulunurken, 2000 yılından sonra sigortalılar için intibak zammı önerisinde de bulundu. En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine mi çıkarılacak? Uyum zammı olacak mı? Son detaylar merakla bekleniyor.

Emekliler artan mali zorluklarla karşı karşıya kaldıklarından, ihtiyaçlarını karşılamak ve adil tazminat almalarını sağlamak çok önemlidir. Bu yüzden TÜED’in daha yüksek taban maaş ve uyum zammı çağrısında bulundu. Hükümetin bu taleplere nasıl yanıt vereceği henüz bilinmiyor.

Herkesin aklındaki soru en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılıp çıkarılmayacağı. Bu, geçim sıkıntısı çeken emekliler için çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayacaktır. Ek olarak, ayarlama zammı, emeklilerin sürekli değişen ekonomik ortamda geride kalmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Peki emekliye 3000 TL zam yapılacak mı?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 8 BİN 500 TL Mİ OLACAK?

Emeklilik taban maaşları ve intibak kanunları için yeni talepler sunulmakta ve Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) bu talepleri sunanların başını çekmektedir. Dernek Başkanı Kazım Ergün, en düşük emekli maaşına asgari ücret kadar zam yapılması çağrısında bulundu. Şu anda yüzde 35 olan emekli maaşı alt sınırının yüzde 70’e çıkarılması gerektiğine inanıyor. Ayrıca Ergün, 2000 yılından sonra emekli olanların emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesini de talep etti.

Bu arada, TÜİK tarafından şubat ayı verilerinin açıklanmasından bu yana maaş farkı çoktan açıldı. Bu farkın önümüzdeki aylarda daha da artması bekleniyor. Herkesin aklındaki soru emeklilerin taban maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağı ve uyum yasasının 2023’te çıkıp çıkmayacağı.

O KANUNLARA ATIF YAPTI

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) değerli Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin maaşlarının iyileştirilmesi için mühim bir talepte bulundu. Asgari ücretle eşleşecek şekilde en düşük emekli maaşında artış çağrısında bulundu. Ergün, emeklilerin geçmişte kendi lehlerine olmayan düzenlemelerin talihsiz mağduru olduklarının altını çizdi. 4447 ve 5510 sayılı yasal düzenlemelerle asgari emekli maaşının yarı yarıya düşürüldüğüne dikkat çeken Ergün, bu tür haksızlıkların bir daha yaşanmaması için yetkilileri en düşük emekli maaşını asgari ücret düzeyine yükseltmeye çağırdı ve bunun, emeklilerin onurlu bir yaşam sürmelerini ve yoksulluk içinde yaşamak zorunda kalmamalarını sağlayacağını savundu.

Başa dön tuşu